Prales uprostřed Evropy. Možná to zní zvláštně, ale je to tak. Řeč je o Národním parku Kalkalpen, který se rozprostírá na pohořích Reichraminger Hintergebirge a Sengsengebirge v jihovýchodní části Horního Rakouska. Jedná se o území o rozloze téměř 21 000 hektarů s horskými lesy, z nichž některé jsou již zcela ponechány svému osudu a silám přírody. Prales si v národním parku kousek po kousku dobývá svá dlouho ztracená území zpět. V roce 2022 oslavil Národní park Kalkalpen své 25. výročí a 5 let od zapsání svých bukových lesů na Seznam světového přírodního dědictví.
Pohoří Reichraminger Hintergebirge je jednou z největších uzavřených zalesněných oblastí v Rakousku. Nevede tudy žádná silnice ani železnice. Pod korunami stromů se skrývá jen síť starých lesních cest a stezek, které využívali plavci při splavování dřeva. Připomínají nám, že lesy byly kdysi bohatou zásobárnou palivového dříví a poháněly pece kováren s hamry. Ani koleje staré lesní železnice zub času neušetřil. Její trasa, včetně tunelů, je nyní cyklostezkou, která zpřístupňuje Hintergebirge jako rekreační oblast.
Lesům a alpským pastvinám dominuje svěží zelená, protože v Národním parku Kalkalpen je vody dostatek. Vápencové bloky hor nasáknou déšť jako houba a následně vzácnou vláhu opět uvolní v podobě nesčetných pramenů a potoků.
Lesy v srdci národního parku, v zóně divočiny, již nejsou obhospodařovány. Jsou ponechány samy sobě. Mrtvé stromy spadnou a jejich dřevo poskytne živiny novému životu. Vzácným živočichům a rostlinám se tak dostává bezkonkurenčního útočiště. Nad vrcholy hor - nejvyšší horou v pohoří Sengsengebirge je Hohe Nock s výškou 1 963 metrů - krouží orli, nočním podrostem se plíží tajemný rys, a po suti horských svahů šplhají kamzíci.
Přírodní rezervace… znamená to zákaz vstupu? Naopak Národní park Kalkalpen je významnou rekreační oblastí a zážitek z přírody je součástí programu. Horské svahy protínají turistické stezky, lesní cesty smí využívat jezdci na koních, kolech a horských kolech. Každý si tak může užít svůj vlastní, sportovní zážitek v divočině. Akorát rys se téměř jistě neukáže. V úkrytu se také mnohem lépe rozvíjí jeho tajemnost.
Nedotčená divočina? Ve střední Evropě snad už ani neexistuje. Ale chyba. Uprostřed Horního Rakouska se rozkládají „zapomenuté lesy“ Národního parku Kalkalpen. Starobylé, nedotčené bukové lesy, které jsou zapsány na Seznamu světového dědictví UNESCO.
Buk si po skončení poslední doby ledové podmanil téměř celou Evropu, byl typickým stromem tohoto kontinentu. Původních bukových lesů se dnes zachovalo jen několik. Proto UNESCO vyhlásilo 41 starých bukových lesů v Evropě o celkové rozloze 91 000 hektarů za světové přírodní dědictví - včetně téměř 5 250 hektarů Národního parku Kalkalpen v Horním Rakousku. To je staví na roveň legendárním přírodním rezervacím, jako je Yellowstonský národní park.
Tyto stromy tvrdě bojovaly o svůj životní prostor, rostou na skalách a vypínají se ke slunci s neobvykle křivými kmeny. Díky statutu národního parku jsou tyto lesy zcela ponechány působení přírody. Odumírající a mrtvé stromy zůstávají v lese, pomalu hnijí a slouží jako útočiště pro živočichy a rostliny, které se již staly vzácnými.
Navíc jsou to lesy plné superlativů. Tři čtvrtiny lesů jsou starší než 140 let. Nejstarší buk v Národním parku Kalkalpen je starý 525 let a nejmohutnější vícekmenný strom má ve výšce prsou průměr 2,13 metrů. Nejvyšší buk je vysoký více než 41 metrů. A tyto impozantní stromy zvládají růst i ve velkých výškách - až 1 450 metrů nad mořem.
Projděte se bukovými lesy, vydejte se na túru po svěže zelených alpských pastvinách, vypravte se zdolat dlouhou turistickou trasu, jako je Rysí stezka, nebo vystoupejte do závratných výšek po ferratách. Ať už se vydáte do kteréhokoli koutu Národního parku Kalkalpen, zasloužená svačina v rustikálních horských chatách stojí za to.
200 kilometrů dlouhá Rysí stezka je rozdělená do 11 etap a vede teritoriem rysa ostrovida. Spojuje Národní park Kalkalpen s Národním parkem Gesäuse a Dürrensteinskou divočinou. Tyto přírodní rezervace jsou součástí největší, téměř zcela přírodě ponechané zalesněné oblasti ve střední Evropě, kam byl rys záměrně znovu navrácen. Výchozím bodem první etapy je Reichraming v údolí Ennstal. Odtud vede Rysí stezka, s místy náročnými pasážemi, do teritoria těchto dravých koček. Rys je plaché zvíře a turistům se neukazuje. Rysí stezka je dobrodružnou výpravou do fascinujícího ekosystému, kde kromě rysa nacházejí ideální podmínky i další vzácní živočichové, jako je netopýr velkouchý nebo motýl hnědásek osikový.
Ať už toužíte po pohodové, nebo sportovní náročné projížďce, přírodní ráj Národního parku Kalkalpen můžete díky četným cyklostezkám snadno prozkoumat ze sedla jízdního kola. Nabídka je opravdu pestrá: od náročné trasy TRANS NATIONALPARK přes cyklostezku Hintergebirgsradweg, s fascinujícími kamennými tunely, až po cyklostezky vedoucí podél řek, jako je Steyrtalradweg nebo Ennsradweg, kde vás čeká osvěžující ochlazení hned u cesty.
V regionu národního parku je k dispozici více než 240 km značených cyklotras a tras pro horská kola, od těch pro rodiny s dětmi až po trasy pro závodníky, na kterých si můžete užít dny plné zážitků.
Nejlepší cyklotrasou v regionu je „Trans Nationalpark Tour“. Vytváří velký okruh a spojuje Národní park Kalkalpen v Horním Rakousku a Národní park Gesäuse ve Štýrsku. Na této túře si zaručeně vychutnáte přírodu v drsné horské krajině, na sytě zelených alpských pastvinách a v tichých lesích. Na trase překonáte 240 kilometrů a 7 200 výškových metrů v šesti denních etapách. Výborně se hodí pro cyklisty na horských kolech s vynikající fyzickou zdatností, ale díky dobře rozvinuté infrastruktuře je Trans Nationalpark ideální také pro cyklisty využívající elektrokola.
Vydejte se z města Steyr objevovat na kole region kolem Národního parku Kalkalpen. Ideální cestou je Steyrtalradweg s téměř 50 kilometry, která vede po trase bývalé železnice Steyertalbahn podél tyrkysově zbarvené řeky Steyr. Četná odpočívadla, vyhlídková místa a přírodní koupaliště umožňují rozmanité přestávky. Pro vícedenní cyklistická dobrodružství lze cyklostezku Steyrtalradweg snadno kombinovat s dalšími cyklostezkami. Například s cyklostezkou Nationalpark Kalkalpen Radweg která vede přes Windischgarsten a Rosenau přes region Pyhrn-Priel. V obci Unterlaussa navazuje Cyklostezka Hintergebirgsradweg na cyklostezku Nationalpark Kalkalpen Radweg. Hintergebirgsradweg je oblíbenou cyklostezkou díky tomu, že vede po vzrušující trase bývalé lesní železnice a zahrnuje také průjezdy tunely. Prostřednictvím Ennsradweg se vrátíte do výchozího bodu ve městě Steyr.
Požitky mají v národním parku mnoho tváří. Víte, jak chutná les? Pokud ne, navštivte Klemense Schramla v jeho restauraci RAU. Toulá se po loukách a lesích a na talíře své přírodní kuchyně přináší jen to nejlepší. Četné horské chaty v Národním parku Kalkalpen vybízejí k posezení a nabídnou vám pečeni, knedlíky, císařský trhanec, anebo vydatnou svačinu.
V zimě, kdy horské lesy a vysokohorské pastviny národního parku Kalkalpen pokrývá bílá peřina, je nejlepším způsobem, jak proniknout do zdánlivě spící přírody, jízda na sněžnicích. Milovníci přírody, kteří jsou zvědaví, jak zvířata a rostliny odolávají chladnému období v rezervaci, jako je národní park Kalkalpen, udělají nejlépe, když se svěří do rukou zkušeného strážce národního parku. Ten nejenže přesně zná terén a cestu, ale umí také interpretovat zimní strategie rostlin a živočichů a tajemné stopy ve sněhu.
Besucherzentrum Ennstal
Eisenstraße 75
4462 Reichraming
+43 7254 8414-0
info-ennstal@kalkalpen.at
www.kalkalpen.at