© Foto Nationalpark Kalkalpen: Die Sonne geht über der winterlich verschneiten Ebenforstalm im Nationalpark Kalkalpen auf.
Sonnenaufgang über der Ebenforstalm, die winterlich verschneit inmitten der Berge des Nationalparks Kalkalpen liegt.
Hledám
Hledat
Zavřít

13 věcí, které musíte v zimě zažít v národním parku Kalkalpen

Národní park Kalkalpen v srdci Rakouska je v zimě pokrytý hustou sněhovou pokrývkou. Příroda jako by spala. Ale zdání klame. Protože nejen lišky a zajíci tu v zimě dávají „Dobrou noc!”. Své stopy v čerstvém sněhu zanechávají i jeleni, dokonce i rysi a mnoho dalších zvířat. Vydejte se hledat stopy a objevte zimní národní park Kalkalpen s nezapomenutelnými zážitky.

1. Pociťte zimní spánek

Brzy ráno si sbalte termosku a cestou na Almkogel neslyšte nic jiného než křupání sněhu. Když první sluneční paprsky rozzáří krystalky sněhu, budete odměněni výhledem na národní park Kalkalpen a můžete si opravdy vychutnat období zimního spánku. Na zpáteční cestě se vyplatí zastavit u zasněžené chaty Ennser Hütte, která v zimě od pátku do neděle nabízí vynikající pochoutky.

Cesta na Almkogel

Chata Ennser

© Foto: Roman Königshofer: Dämmerung im winterlichen Nationalpark Kalkalpen
Dämmerung im winterlichen Nationalpark Kalkalpen

2. Výlet zimní krajinou na sněžnicích

Příroda se zastavuje, ale národní park skrývá mnoho věcí, které stojí za to objevovat, zejména v zimě. Vybaveni sněžnicemi se můžete vydat na cestu zasněženým zimním lesem nebo až na tiché horské pastviny. Stopy ve sněhu poukazují na divokou zvěř, o které mohou strážci národního parku vyprávět zajímavé příběhy. A pokud vám to nestačí, můžete se zúčastnit dvoudenní túry na sněžnicích včetně dobrodružného přespání v rustikální chatě Ebenforstalm, kde si sami zatopíte ve velkém starém stolním vařiči a společně si uvaříte.

Výlet na sněžnicích průsmykem Hengst

Výlet na sněžnicích s přenocováním

 

© Foto: Nationalparks Austria/Nationalpark Kalkalpen/Stefan Leitner: Schneeschuhwandern im Nationalpark Kalkalpen
Schneeschuhwandern im Nationalpark Kalkalpen

3. Zažijte romantickou jízdu na saních tažených koňmi po horách Hintergebirge

Vychutnejte si fantastickou zimní krajinu národního parku ze saní tažených koňmi. Rodina Schwarzlmüllerů zapřáhne do saní dva koně a z Reichramingu vyrazíme do údolí Weißenbachtal. Cílem je rustikální chata Bergerwieshütte, kde se můžete zahřát vařeným moštem a posilnit nadýchanými farmářskými koblihami, vydatnou farmářskou svačinou nebo lahodnými Holzknechtnocken.

Více informací o jízdě v kočáře a na saních tažených koňmi

© Foto Oberösterreich Tourismus GmbH/David Lugmayr: Ein Mädchen füttert ein Pferd
Ein Mädchen füttert ein Pferd, dahinter steht ein Mann mit Hut auf welchem sich ein Gamsbart befindet

4. Běžecké lyžování podél národního parku

Kdo chce prozkoumat krajinu podél národního parku na dvou úzkých prknech, přijde si v okolí vily Sonnwend na své. Běžkařské trasy, které vedou okouzlující zimní krajinou, rozbuší srdce vášnivých běžkařů. Biatlonové centrum Innerrosenau nabízí zaručeně zasněžený doplněk v podobě přibližně 15 kilometrů klasických i bruslařských tratí. Dobře udržované a částečně zasněžované běžkařské tratě nabízejí ideální podmínky pro amatérské i špičkové mezinárodní biatlonisty.

Sonnwendloipe

Biatlonové centrum Rosenau

© Foto: Pyhrn Priel Tourismus GmbH/Thomas Sattler | Langlaufen in der Urlaubsregion Pyhrn-Priel.
Eine Frau blickt nach dem Langlaufen auf ihre Uhr.

5. Putování národním parkem s lesní hlídkou

Nikdo nezná národní park Kalkalpen tak dobře jako lesní hlídka národního parku. S ní můžete chráněné území poznat z jeho nejkrásnějších stránek - zcela individuálně a na míru dle vašich zájmů.

Lesní hlídka v národním parku Kalkalpen vás naučí „užít si divokou přírodu“, „objevovat přírodu“, „vnímat divočinu“ nebo „si užít Alpy“ v pevně stanovených termínech, ale také na požádání v příslušném návštěvnickém centru v čase, který si sami zvolíte.

Rezervujte si lesní hlídku

© Foto: Nationalparks Austria/Nationalpark Kalkalpen/Stefan Leitner: Geführte Ranger Tour im Nationalpark Kalkalpen
Geführte Ranger Tour im Nationalpark Kalkalpen

6. Přenocujte na chatě Hengstpass

Chata Hengstpasshütte je chata pro 22 osob s možností vlastního stravování. Je ideálním výchozím bodem pro aktivity v národním parku Kalkalpen a lze si ji rezervovat po celý rok. V zimě můžete po nenáročné túře na sněžnicích nebo po promyšlené lyžařské túře zakončit večer v útulném salonu u kamen na dřevo. Další informace a rezervace v hotelu National Park Lodge Villa Sonnwend.

Hengstpass Lodge

Villa Sonnwend

© Foto: Nationalpark Kalkalpen: Hengstpasshütte im Winter
Tief verschneite Hengstpasshütte im Winter

7. Zažijte pravé zvyky v regionu národního parku

 

V regionu kolem národního parku Kalkalpen se pravé zvyky těší velké úctě. Žijící řemesla a předávané tradice jsou stejně důležitou součástí dění jako kulinářské pochoutky. Pokud začnete ráno výletem po národním parku Kalkalpen, neměli byste si před cestou domů nechat ujít trhy a průvody v okolních obcích. Den v národním parku Kalkalpen se tak stane nezapomenutelným zážitkem.

© Foto Oberösterreich Tourismus GmbH/Robert Maybach: Schmied und Kind bei der Steyrer Schmiedeweihnacht.
Ein Schmied und ein Mädchen stehen bei der Steyrer Schmiedeweihnacht vor dem Schmiedefeuer und schlagen jeweils mit einem eigenen Hammer auf ein Werkstück.

8. Stopování rysů ve sněhu

Vybaveni sněžnicemi a plni zvědavosti se vydáte ve společnosti výzkumníků národního parku Kalkalpen hledat stopy zvěře. S trochou štěstí možná najdete i rysí stopy ve sněhu. Během hledání stop vám lesní hlídka národního parku řekne o rysovi spoustu zajímavostí: od rysí populace v národním parku až po způsob života této velké plaché lesní kočky. Pokud budete dávat pozor, můžete si při příští procházce národním parkem Kalkalpen sami přečíst stopy divoké zvěře.

Informace o stopování

© Foto: Nationalpark Kalkalpen/Bundesforste Nationalpark Betrieb Kalkalpen/Stefan Leitner: Spurensuche im Nationalpark
Auf Spurensuche im Nationalpark

9. Poslech kamzičích příběhů strážců národního parku

Kamzíci jsou výjimečnými obyvateli národního parku Kalkalpen a profesionální strážci národního parku vám o nich mohou vyprávět vzrušující příběhy. V závislosti na sněhových podmínkách vede trasa údolím nebo směrem k Sengsengebirge, kde vám odborníci na přírodu poví o vývoji, významu a biologii kamzíků. Pokud budete mít štěstí, naskytne se vám také příležitost z dálky pozorovat divoká zvířata.

Ke příběhům kamzíků

© Foto: Nationalpark Kalkalpen/Bundesforste Nationalpark Betrieb Kalkalpen: Spurensuche im Nationalpark: Nationalpark Kalkalpen
Nationalpark Kalkalpen

10. Poznejte noční přírodu na Hohe Dirn

Když se pomalu stmívá a vše utichá, je ten správný čas vydat se na cestu. Na jednom z posledních míst v Rakousku, kde je ještě dovoleno nocovat, je totiž co objevovat. Bez oslnivých světel většího města prozkoumáte život nočních druhů, otestujete si svůj zrak v temném lese a budete hledat co nejvíce hvězd na obloze, než vám profesionálové z hvězdného parku Hohe Dirn umožní nahlédnout do jejich fascinujícího světa.

Star Park Hohe Dirn

11. Vydejte se na túru s pochodněmi na Wurbauerkogel

Výlet s pochodněmi v zimě je vždy mimořádným zážitkem. Z Windischgarstenu vystoupáte na Wurbauerkogel, kde vás panoramatická věž odmění nádherným výhledem na okolní hory. Na výstavě „Fascinující skála“ uvidíte neobyčejné živočichy a rostliny, které se přizpůsobily neúrodnému horskému prostředí. Za soumraku se za doprovodu lesní hlídky vydáte na túru s pochodněmi zimním lesem zpět do údolí.

Termíny výletu s pochodněmi

© Foto: Nationalpark Kalkalpen/Andreas Mayr: Panoramaturm Wurbauerkogel
Panoramaturm Wurbauerkogel in der Abenddämmerung

12. Putování zimními bukovými lesy

Svěží zeleň až 500 let starých buků mizí s prvními podzimními dny. No i když v zimě listí zcela chybí, je pohled na horské svahy a potoky neméně působivý. Prastaré bukové lesy v národním parku Kalkalpen jsou od roku 2017 dokonce zapsány na seznam světového dědictví UNESCO.

Podrobnosti o prohlídce světového dědictví Hintergebirge

© Foto: Nationalparks Austria/Nationalpark Kalkalpen/Stefan Leitner: Wanderung durch die Buchenwälder im Nationalpark Kalkalpen im Winter
Wanderung durch die Buchenwälder im Nationalpark Kalkalpen im Winter

13. Návštěva historického loveckého zámečku

Největším kulturno-historickým pokladem v národním parku je lesovna Bodinggraben. Vydáte se po stopách hrabat z Lambergu do Bodinggraben, který byl kdysi díky bohaté populaci zvěře centrem zájmu šlechtických lovců. Dnes tato oblast patří do národního parku Kalkalpen a je z velké části rezervací zvěře. Součástí prohlídky honosného loveckého zámečku s historickým vybavením je i vzrušující vyprávění o životě tehdejších lovců. S brýlemi pro rozšířenou realitu se můžete ponořit ještě hlouběji do světa někdejších knížat divočiny.

Knížata v divočině - prohlídka lesního zámečku

© Foto: Nationalpark Kalkalpen/Günter Nömayr: Forsthaus im Bodinggraben
Forsthaus im Bodinggraben