© Foto Oberösterreich Tourismus GmbH/Stefan Mayerhofer: Zwei junge Frauen wandern auf einer Wiese, im Hintergrund das Ennstal
Zwei junge Frauen wandern auf einer Wiese, im Hintergrund das Ennstal
Hledám
Hledat
Zavřít

16 věcí, které musíte zažít v Národním parku Kalkalpen

Kde je přírodě dovoleno být sama sebou. Tam, kde vytváří zelené energetické místo mezi řekami Steyr, Enns a regionem Pyhrn-Priel, leží Národní park Kalkalpen. Nabízí spoustu možností - ať už si vyberete pěší túru, nebo cyklistický výlet po mírných alpských pastvinách a starých lesích. Zde naleznete16 nejkrásnějších zážitků v Národním parku Kalkalpen, které byste měli mít na svém seznamu.

Přírodní rezervace… znamená to zákaz vstupu?

Naopak Národní park Kalkalpen je významnou rekreační oblastí a zážitek z přírody je součástí programu. Horské svahy protínají turistické stezky, lesní cesty smí využívat jezdci na koních, kolech a horských kolech. Každý si tak může užít svůj vlastní, sportovní zážitek v divočině. Akorát rys se téměř jistě neukáže. V úkrytu se také mnohem lépe rozvíjí jeho tajemnost.

1. Výstup na horu Trämpl vstříc slunci

Východ slunce na horách je něco výjimečného. Vstaňte, když kohout ještě spí, a vydejte se na horu Trämpl. To bude stát trochu úsilí. Na 1 424 metrů vysokém vrcholu vás však čeká bohatá odměna v podobě pohledu na slunce vycházející nad Národním parkem Kalkalpen. Snídaňovou kávu si můžete vychutnat při sestupu v horské chatě Ebenforstalm.

 

Výstup na horu Trämpl

© Foto: Nationalpark Kalkalpen/Roman Königshofer: Sonnenaufgang im Nationalpark Kalkalpen
Sonnenaufgang im Nationalpark Kalkalpen

2. Přechod přes soutěsku Große Schlucht

Ke vstupu na stezku Triftsteig se nejlépe dostanete na horském kole po cyklostezce Hintergebirgsradweg z obce Reichraming nebo města Weißwasser. Pokračujte bezpečně pěšky přes soutěsku Große Schlucht, po zajištěné ferratě, vedoucí po stezce, kterou využívali plavci při splavování dřeva, podél potoka Große Bach. Kdysi se zde drsní chlapi starali o to, aby se plavené kmeny nezaklínily.

 

Triftsteig

© Foto Nationalpark Kalkalpen/Roman Königshofer: Am Triftsteig entlang des Großen Bachs
Am Triftsteig entlang des Großen Bachs

3. Zastávka na svačinu na horské chatě

Pohostinství s klasickou hornorakouskou kuchyní naleznete v Národním parku Kalkalpen na mnoha místech. Jedním z nich je Anlaufalm v srdci pohoří Reichraminger Hintergebirge, kam se dostanete během jedné z pěších túr nebo na horském kole. Pastevci se zde starají o fyzickou pohodu svých hostů. Můžete si zde pochutnat na čerstvých koblihách a typické svačině Brettljause s kořeněným farmářským chlebem. 

 

Anlaufalm

© [Translate to Tschechisch:] Foto Oberösterreich Tourismus/Pyhrn-Priel/Stefan Mayerhofer: Die Brettljause wird angerichtet
[Translate to Tschechisch:] Die Brettljause wird angerichtet

4. Pěší turistika divokou přírodou pod korunami buků

Během pěší túry po Stezce divočinou Buchensteig poznáte, jak v dávných dobách vypadala tato oblast zapsaná na Seznamu světového dědictví UNESCO. Plná nádherných smíšených bukových lesů, jejichž hra barev je nejkrásnější na jaře a na podzim. Nejstarší stromy byly svědky pozdního středověku a jsou staré asi 550 let. 

 

Stezka divočinou Buchensteig

© Foto Nationalpark Kalkalpen/Sonja Schäfer: Am Luchstrail durch den Nationalpark Kalkalpen
Am Luchstrail durch den Nationalpark Kalkalpen

5. Jízda na kole skrz tunely, údolí a soutěsky

Ať už se jedná o cyklistiku pro potěšení, nebo o zkoušku síly a výdrže: na celkem 500 kilometrech cyklistických tras a tras pro horská kola, které vedou Národním parkem Kalkalpen, si každý najde to své. Například cyklostezka Hintergebirgsradweg vás okouzlí nejen krásami přírody, ale také z historického hlediska. Je totiž vystavěna na trase bývalé železnice pro transport dřeva, měří téměř 30 kilometrů, a vede rozmanitými tunely, údolími a soutěskami. Trasa je také lemována osvěžujícími přírodními jezírky. 

 

Cyklostezka Hintergebirgsradweg

© Foto Nationalpark Kalkalpen/Sonja Schäfer: Mit den E-Bikes durch die Tunnel im Nationalpark Kalkalpen
Mit den E-Bikes durch die Tunnel im Nationalpark Kalkalpen

6. Pohled na záplavu lesů

Hora Wasserklotz je vysoká asi 1 500 metrů. Výhled na les Národního parku Kalkalpen, z jehož rozlohy je více než 5 000 hektarů zapsáno na Seznam světového přírodního dědictví UNESCO, a 54 dvoutisícových vrcholů od Ötscheru po Großer Priel je prostě úchvatný. Výchozím bodem túry je průsmyk Hengstpass. Doporučujeme túru absolvovat zejména v týdnu. 

 

Výstup na horu Wasserklotz

© Foto: Max Mauthner: Luchstrail - Blick auf die Große Schlucht im Reichraminger Hintergebirge
Luchstrail - Blick auf die Große Schlucht im Reichraminger Hintergebirge

7. Putování divočinou se správcem parku

Čím víc víte, tím víc vidíte! Vydejte se v doprovodu správce parku do Národního parku Kalkalpen a nasajte nové vědomosti. Učte se vidět velké věci v domnělých maličkostech. 

 

Rezervujte si svého strážce

© Foto Nationalpark Kalkalpen/Sonja Schäfer: Am Luchstrail durch den Nationalpark Kalkalpen
Am Luchstrail durch den Nationalpark Kalkalpen

8. Navštivte šlechtický lovecký zámeček

Již od svého vzniku před více než 300 lety sloužil lovecký zámeček Bärenriedlau vysoko v pohoří Sengsengebirge jako základna pro lovecké výpravy nejednomu šlechtici. Využíval jej například arcivévoda František Ferdinand. Dnes je tato oblast národním parkem a přírodní rezervací. Historicky významný lovecký zámeček si můžete prohlédnout během dne otevřených dveří. 

 

Lovecký zámeček Bärenriedlau

© Foto: Nationalpark Kalkalpen/Herfried Marek: Jagdhütte Bärenriedlau
Jagdhütte Bärenriedlau

9. Vychutnejte si panoramatický výhled na 21 dvoutisícových vrcholů

Na vrcholu hory Wurbauerkogel u obce Windischgarsten na vás čeká úchvatný 360° výhled na 21 dvoutisícových vrcholů z panoramatické věže Nationalpark Panoramaturm. A to není vše – v prosklené věži se nachází expozice „Fascinující skály“, kde se můžete seznámit s neobvyklými a pozoruhodnými informacemi z místního světa zvířat a rostlin. 

 

Panoramatická věž Wurbauerkogel

Dobrodružství na hoře Wurbauerkogel

© Foto: HIWU/Hinterramskogler: Abenteuerberg Wurbauerkogel mit Spielplatz
Abenteuerberg Wurbauerkogel mit Spielplatz

10. Užijte si lesní lázeň

Půda bohatá na humus a miliony jehličí a listí nezaměnitelným způsobem provoní lesní vzduch. Tím je pod korunami stromů Národního parku Kalkalpen vše připraveno na vydatnou lesní lázeň. Ta má prokazatelný účinek na zdraví, který lze dále posílit lehkou lesní jógou. 

 

Lesní lázeň

© Foto: Nationalpark Kalkalpen/Roman Königshofer: Waldboden im Nationalpark Kalkalpen
Waldboden im Nationalpark Kalkalpen

11. Zdolejte nejvyšší vrchol

Hora Hohe Nock je vzhledem ke své výšce šampionem v pohoří Sengsen. Nikde jinde se v Národním parku Kalkalpen nedostanete tak vysoko, tak blízko k obloze, jako tady na této náhorní plošině ve výšce téměř 2 000 metrů nad mořem. 

 

Pěší túra na horu Hoher Nock

© Foto Pyhrn Priel Tourismus GmbH/Florian Lierzer: Gipfelregion des Hohen Nocks bei Sonnenuntergang.
Gipfelregion des hohen Nocks bei Sonnenuntergang.

12. Sledování motýlů

Mezi posly léta patří nespočet motýlů, kterých je zde více než 1 500 druhů. Velmi dobře se dají pozorovat na alpské stezce vedoucí průsmykem Hengstpass mezi PuglalmLaussabaueralm. V tomto pestrém letním ráji plném květin se v malých tůňkách prohánějí také skokani hnědí, ropuchy obecné, čolci horští a kuňky žlutobřiché.

 

Alpská stezka v průsmyku Hengstpass

© Foto: Nationalpark Kalkalpen/Herfried Marek: Schmetterlinge im Nationalpark
Schmetterlinge im Nationalpark

13. Vychutnejte si gurmánskou kuchyni z přírody

V restauraci v obci Pechgraben spadající pod Großraming najdou přátelé dobrého jídla své gurmánské štěstí. Hvězdný šéfkuchař Klemens Schraml zde převzal hostinec svých rodičů a od té doby servíruje v restauraci RAU, společně se svým kongeniálním partnerem Christopherem Kollerem, udržitelnou „nature based cuisine“. Regionální, a přesto kosmopolitní. 

 

RAU - nature based cuisine

© Foto: Oberösterreich Tourismus GmbH/Mathias Heschl: Speisenkreation von Klemens Schraml vom Restaurant RAU in Großraming
Speisenkreation von Klemens Schraml vom Restaurant RAU in Großraming

14. Pěší turistika záplavou lesů

Pod odborným vedením strážců národního parku se můžete v několikadenních etapách toulat Národním parkem Kalkalpen. Přes kopce a údolí, po starých stezkách, přes vrcholy hor a osamělé rokle budete procházet mořem starých stromů. Jíst a spát budete v útulných chatkách. 

 

Dálková turistika

© Foto Nationalpark Kalkalpen/Sonja Schäfer: Vater und Sohn beim Wandern im Nationalpark Kalkalpen
Vater und Sohn beim Wandern im Nationalpark Kalkalpen

15. Přenocujte v honosné vile

V Národním parku Kalkalpen můžete přenocovat zcela spartánsky v bivaku pod hvězdami nebo v útulné chatě, ale také velmi pohodlně ve velkolepé secesní vile Sonnwend v obci Mayrwinkl. Vila Sonnwend, postavená v roce 1907 jako letní sídlo, dnes slouží jako National Park Lodge a je ideálním výchozím bodem pro túry vedené strážci parku nebo individuální výlety. 

 

Vila Sonnwend

© Foto Nationalpark Kalkalpen/Sonja Schäfer: Villa Sonnwend im Nationalpark Kalkalpen
Die Villa Sonnwend im Nationalpark Kalkalpen

16. Na horském kole přes dva národní parky

Užijte si jízdu po osamělých dřevorubeckých stezkách vedoucích divokými lesy a vydejte se za úchvatnými výhledy. To vše slibuje cyklostezka Trans Nationalpark. Tato trasa pro horská kola spojuje dva národní parky: Národní park Kalkalpen a Národní park Gesäuse. Je rozdělená do šesti etap, během kterých překonáte 240 kilometrů a 7 200 výškových metrů. 

 

Trans Nationalpark Tour

© Foto Oberösterreich Tourismus GmbH/Stefan Mayerhofer: Mit Freunden und dem Mountainbike unterwegs im Nationalpark Kalkalpen.
Drei Mountainbiker in größerer Entfernung des Betrachters und von oben gesehen fahren auf einer Schotterstraße leicht bergauf. Seitlich der Straße sind grüne steile Almwiesen. Im Hintergrund Waldhänge und Berge. Spätsommerlicher Sonnenschein, leicht bewölkter Himmel.
Ještě více zážitků z přírody v pralese uprostřed Evropy.
Léto v Národním parku Kalkalpen.