hledám
hledat
Zavřít

Freistädter Brauhaus-Trail

  • vhodné za každého počasí
  • okružní cesta
  • možnost ubytování

 Interaktivní výškový profil

Stáhnout GPS data
Vytvořit PDF

CZ: Tour-Details

výchozí místo: 4240 Freistadt
Cílové místo: 4240 Freistadt

délka trvání: 1h 0m
délka: 1,5 kilometer

nejnižší bod: 557m
nejvyšší bod: 565m
Obtížnost: velmi lehký, -á, -é
Kondice: velmi lehký, -á, -é
panoráma: prakticky žádný rozhled

povrch cesty:
Asfalt, Ostatní

powered by TOURDATA

Chtěli jste vždycky vědět, kde se ve Freistadtu vařilo pivo před sloučením pivovarů? Pak navštivte Freistadt a projděte se po Freistadtské pivovarské stezce.

Prohlídka středověkého pivovarnického města Freistadt vás zavede do 20 původních pivovarů ve městě - včetně historie a příběhů!

Freistädter Brauhaus-Trail včetně 2 voucherů si můžete objednat na naší domovské stránce - zde.
Ta vás zavede do 20 bývalých pivovarů ve městě - včetně historie a příběhů. A protože při takové poznávací cestě můžete mít žízeň, mapa obsahuje dva poukazy na pivní přestávku. Vstupenky jsou k dostání ve Freistädter Brauhaus, Freistädter Biershop a ve Freistädterském turistickém informačním centru za 4 eura.

Historie a příběhy
1 jedinečná právní forma: "Komuna" jako právní forma společnosti
je v současnosti jedinou svého druhu v Evropě.

V pivovarské komuně ve Freistadtu se v současnosti vaří 11 druhů piva:
Od klasického Ratsherrn Premium až po Black Bock.

Ve freistadtském pivu se používají stoprocentně rakouské suroviny.
Chmel pochází výhradně z oblasti Mühlviertel.

2 800 tun sladovnického ječmene z Weinviertelu.
se ročně zpracuje pro pivo Freistädter.

Pro výrobu piva je potřeba 16 000 kilogramů přírodního chmele z Mühlviertelu.
Pivovarská obec ročně k výrobě svých piv.

Na 65 000 metrů krychlových primární horninové vody z Mühlviertelu je
do piva Freistädter každý rok.

Občerstvovací zastávky*
A Freistädter Brauhaus, Brauhausstraße 2
B Latino Lounge & Bar, Eisengasse 10
C Hotel Goldener Adler, Salzgasse 1
D Zum Goldenen Hirschen, Böhmergasse 8-10
E Foxis Schlosstaverne, Hauptplatz 11
F Café Konditorei Hubertus, Höllplatz 2

* Stravovací zařízení v regionu BierWeltRegion Mühlviertel - zde můžete uplatnit přiložené poukázky!
Zde naleznete poukázky!

HISTORIE PIVOVARNICTVÍ VE FREISTADTU
V roce 1363 udělil vévoda Rudolf IV. zakladatel občanům Freistadtu právo vařit pivo. V té době se za občany považovali pouze ti, kteří vlastnili dům uvnitř městských hradeb. V roce 1525 bylo ve městě celkem 20 pivovarů a hostinců, které také vařily pivo. To jsou zastávky na naší pivovarské stezce.
V průběhu let se dařilo udržet provoz stále menšímu počtu pivovarů: v roce 1770 zde zůstaly pouze dva pivovary - pivovar na pšeničné a hnědé pivo. Z ekonomických důvodů a aby se předešlo všudypřítomnému nebezpečí požáru ve městě, uvažovalo se o opuštění obou pivovarů ve městě a o vybudování společného pivovaru mimo městské hradby. Nakonec byla na Silvestra roku 1770 uzavřena kupní smlouva na bývalý
"Stadtschreibergärten" byla nakonec podepsána - dnes je považována za zakládající dokument
pivovarnické obce ve Freistadtu.
Freistadtský pivovar se zde nachází dodnes a vaří se zde chmelené freistadtské pivo podle zásad Freistadtského pivního manifestu.

1. PIVOVAR FREISTADT:
Budova byla dokončena v roce 1780 po deseti letech výstavby a 4. března téhož roku zde byla uvařena první várka piva Freistadt. Památkově chráněný pivovar je považován za nejvýznamnější barokní průmyslovou stavbu v Horním Rakousku. Slavný rakouský malíř a umělec Prof. Arik Brauer navrhl pro pivovar skleněný reliéf o rozloze 56 m2 ve varně a také pivovarskou kašnu.
Varnu a pivovarskou kašnu v pivní zahradě. Nová varna se dodnes nachází na stejném místě jako tehdy a je přístupná veřejnosti prostřednictvím prodejny piva. V pivovaru se nachází také pivovarská galerie a vlastní pivovarská hospoda.

2. EISENGASSE 16:
Gasthaus zur Goldenen Sense: Na vývěsním štítu v cechovním hostinci pro ševce, pekaře a krejčí jsou kromě listu kosy dobře rozeznatelné cechovní znaky bot a obuvi, preclíku a nůžek ze 17. století.

3. EISENGASSE 14:
Gasthaus zum Goldenen Schiff; vstupní dveře pocházejí z roku 1596 a jako domovní znamení majitelů Lemmererů je na nich zobrazena ovečka.

4. EISENGASSE 12:
Gasthaus zum Goldenen Stern; v průjezdu se nacházejí pruské čepce se secesními malbami, které byly znovu objeveny náhodou až v roce 1995 při renovaci.

5. EISENGASSE 10:
Dům se táhne až k příkopu a patří k nejdelším ve městě. V roce 1637 patřil řezbáři Hansi Hensovi, který se přestěhoval do Freistadtu, aby zde postavil oltář. Z oltáře se dnes zachoval pouze středový obraz (v kněžišti kostela), zbytek padl za oběť dřevomorce!

6. SALZGASSE 1:
Jedna z nejkrásnějších fasád v centru města s neobarokními bakchantskými postavami z 19. století. Zachovalá žulová dlažba a část historického cimbuří na nádvoří.

7. SALZGASSE 2 A PFARRGASSE 20: DŮM Č. P. 2, KTERÝ SE NACHÁZÍ V ULICI SALZGASSE 2:
Pozdně barokní a secesní prvky; krokodýl v průjezdu utekl z cirkusu, který ve Freistadtu tábořil na přelomu století. Lovci byli pověřeni jeho odchytem. Kaspar Obermayr, koloniální obchodník, kterému patřil tento dům, ho nechal vycpat a pověsit do vchodu svého obchodu a tvrdil, že ho sám uškrtil při jedné ze svých cest na Nil.

8 SALZGSSE 3:
Město dům koupilo a ke konci 16. století v něm zřídilo městský pivovar, který měl konkurovat pšeničnému pivu dováženému z Čech. Vaření ječného piva jako hnědého nebo červeného bylo vyhrazeno měšťanům Freistadtu. V budově byla německá škola a poté i pivovar na pšeničné pivo. V roce 1770 byla budova prodána měšťanům, kteří již předtím založili pivovarskou obec, aby regulovali výrobu piva.

9. PŘÍSTUP PŘES ULICI SALZGASSE 9:

Klasický gotický Gibelhaus; v zadní budově sídlil do roku 1780 poslední pivovar hnědého piva a později první městské kino, které provozoval Kaspar Obermayr.

10. SALZGASSE 13:
Pivovar zmiňovaný již od roku 1525; kdysi zde stály vnitřní městské lázně. Býval zde hostinec "Zum schwarzen Rössl" a dodnes je zde hostinec s názvem "Vis à vis".

11. SALZGASSE 32:
Pivovar známý jako "Clösterle", velmi jednoduše řešený, ale se zachovaným historickým, gotickým centrem.

12. SALZGASSE 34: PIVOVARSKÁ ČTVRŤ, KTERÁ SE NACHÁZÍ V ULICI SALZGASSE 34:
Gotický tříokenní dům s hřebenovou valbovou střechou a historickými dveřmi; kámen s odrazníkem od kola osazený nad rohem domu je typický pro historická města a nachází se na mnoha nárožích a vchodech do domů. To mělo zabránit škodám způsobeným koňskými povozy, které se nedaly řídit tak přesně jako dnešní vozidla!

13. WAAGGASSE 27:
Biedermeierovská fasáda s freskou z roku 1819 "Marie korunovaná anděly"; na nádvoří se zde dodnes nachází poslední z pěti kašen na vaření piva. Během požárů města sloužila také jako hasičská kašna. Pivovarská část a sládkův salón byly zrekonstruovány a zpřístupněny pro speciální prohlídky s průvodcem.

14. WAAGGASSE 22:
Gotické okenní šambrány a portál z doby kolem roku 1500; ve výklenku se nachází dřevěná socha "Immaculata": Náhlý a nebezpečný pokles hladiny v uličce vyvolal mezi obyvateli velké obavy. Po založení sochy Matky Boží nevysvětlitelné pohyby půdy opět ustaly.

15. WAAGGASSE 21:
Krásná štuková výzdoba, pilastrové pásy na fasádě a pozdně barokní dveře se dochovaly dodnes.

16. WAAGGASSE 15: V ROCE 1914 SE V KOSTELE SV:
Tento měšťanský dům byl až do roku 1724 pivovarem; v průjezdu na nádvoří jsou dodnes patrné gotické sudové a křížové klenby. Než se firma v 70. letech 20. století přestěhovala na předměstí, nacházela se zde první a jediná čerpací stanice v centru města.

17. WAAGGASSE 14 NEBO SAMTGASSE 7
Tato velmi stará budova (poprvé doložená již v roce 1383) nebyla po velkém požáru v roce 1507 opravena a poté sloužila jako kasárna pro pochodující vojsko. V letech 1896-1992 zde sídlil freistadtský poštovní úřad. Působivý je mohutný opěrný pilíř. Podle stanov musel tento pivovar dodávat do Bürgerspitalu 6 věder piva, v době půstu 1 vědro;

18. ELLEN- UND KLAFTERMASS
Stará loketní a sáhová míra a vědro dodnes svědčí o významu Freistadtu jako obchodního a pivovarnického města.

19. PFARRGASSE 5:
Stará varna mýdla; jeden z nejstarších gotických vchodů ve městě. Okenní osy s omítkovými pásy jsou dobře rozeznatelné.

20. HUTERERGASSE 4: DŮM ČP:
"Brauhaus in der Höll" byl jedním z posledních pivovarů ve městě. Zde bylo možné uvařit určité množství piva na vlastní účet, které se vydávalo jednotlivým domům. Po svém uzavření v 18. století sloužil dům jako vozovna rodiny Thury, která provozovala tři hamry v údolí Thurytal.

21. DECHANTHOFPLATZ 3:
V podstatě gotický dům má barokní fasádu s nápadnými slunečními dveřmi (originál v zámeckém muzeu). Pozornost věnovaná detailům v řešení fasády je zde jasně rozpoznatelná.

22. EISENGASSE 11: ZÁMECKÝ PARK V CENTRU PRAHY:
Po dvou požárech města v letech 1507 a 1516, které město vážně poničily, nařídil císař Maxmilián takzvané zvýšené protipožární zdi v innsbruckém stylu, které jsou zde na delší straně jasně rozpoznatelné. To mělo zajistit lepší ochranu dřevěných a doškových střech.

Příjezd veřejnou hromadnou dopravou
Plánovač tras pro individuální turistiku
možnosti placení
Jiné možnosti platby
placení v hotovosti
bankovní převod
  • Vhodné za každého počasí
Výhodné roční období
  • jaro
  • léto
  • podzim
  • časná zima

Bezbariérový přístup: Nejsou splněny všechny body zákonné rakouské normy. V podstatě je tento objekt bezbariérový a není potřeba asistence.


Freistädter Brauhaus-Trail
Stadtmarketing Freistadt
Hauptplatz 1
4240 Freistadt

telefon +43 7942 72506 - 61
E-Mail stadtmarketing@freistadt.ooe.gv.at
web freistadt.city/
https://freistadt.city/

Mluvíme následujícími jazyky

německý

 Interaktivní výškový profil

Stáhnout GPS data
Vytvořit PDF

CZ: Tour-Details

výchozí místo: 4240 Freistadt
Cílové místo: 4240 Freistadt

délka trvání: 1h 0m
délka: 1,5 kilometer

nejnižší bod: 557m
nejvyšší bod: 565m
Obtížnost: velmi lehký, -á, -é
Kondice: velmi lehký, -á, -é
panoráma: prakticky žádný rozhled

povrch cesty:
Asfalt, Ostatní

powered by TOURDATA