© Manuell Oberneukirchen
Auf dem Bild zu sehen ein frisch gebackenes Brot
Hledám
Hledat
Zavřít

Tělem i duší

Dobré věci vyžadují čas. To platí zejména pro skutečný chléb. Umění pečení je v Horním Rakousku živým řemeslem a opírá se o dlouhou tradici tradičních znalostí. Je to cítit v každém soustu. Od selského chleba přes chléb s kůrkou až po ořechový chléb - naše pekárny pracují výhradně s těmi nejlepšími surovinami z místního zemědělství a v otázce kvality nedělají žádné kompromisy. Chléb s křupavou kůrkou a měkkým středem si nejlépe vychutnáte teplý a čerstvý z pekárny.

Krajina chleba ve čtvrti objevů

"Chlebovou krajinu Entdeckerviertelu" charakterizuje mnoho individuálních receptů, které se často dědí z generace na generaci.  Základ chleba vzniká v regionálním zemědělství z vybraných odrůd obilí a mlynáři dbají na stálou kvalitu, ale i rozmanitost. Vášeň pro chléb v sobě objevil i nejeden hostinský nebo hospodář. Mnozí nabízejí chléb od regionálních pekařů, někteří ho dokonce sami pečou. A zejména hostitelé dbají na to, aby byl chléb kombinován s regionálními pochoutkami.

s'Entdeckerviertel

© Foto Oberösterreich Tourismus GmbH/Robert Maybach: Frisches Brot kommt aus dem Backofen des Fernruf7 in Neufelden im Mühlkreis.
Eine Frau zieht einen frisch gebackenen Brotlaib aus dem Backofen des Fernruf7 in Neufelden im Mühlkreis.

Mühlviertler Hoch.Genuss

Originální. Regionální.

Hoftaverne Atzmüller a pekárna Hörschläger se nacházejí v regionu Mühlviertler Hochland, který je jedinečným příslibem požitku. Kulinářský příslib zní: trvale udržitelný, skutečný požitek a silný, přírodu milující region. Vášeň pro výrobu a vytříbenost v kuchyni umožňují skutečné kulinářské požitky. Kromě toho kultura stolování v Mühlviertelu a autentická, poctivá pohostinnost. Tento slib se kontroluje jednou ročně.

Mühlviertler Hochland

© Foto Oberösterreich Tourismus/Mühlviertler Hochland/Robert Maybach: Bäcker Martin Hörschläger und Koch Daniel Atzmüller probieren Brot aus der Bio-Bäckerei Hörschläger auf der Burgruine Waxenburg im Mühlviertler Hochland.
Bäcker Martin Hörschläger und Koch Daniel Atzmüller probieren Brot aus der Bio-Bäckerei Hörschläger auf der Burgruine Waxenburg im Mühlviertler Hochland, im Hintergrund die Landschaft.

Bäckerei Hörschläger &
Hoftaverne Atzmüller

video

Zůstává v rodině

Hornorakouský Mühlviertel je malebný kraj, který je domovem kreativních lidí. Dva z nich jsou Helga a Reinhard Honederovi, kteří se v době, kdy mnoho venkovských pekáren muselo ukončit činnost, vyšvihli na novou úroveň: S velkým množstvím cest a otevřenou myslí přestavěli a rozšířili pekárnu Reinhardových rodičů ve Weitersfeldenu. Zaměřili se na starobylou obilovinu špaldu, na ekologické produkty a na to, že chléb je tak dobrý, jak dobří jsou lidé, kteří ho vyrábějí. Dnes mají Honederovi přibližně 200 zaměstnanců a dobrých 20 poboček v Mühlviertelu a Linci. Stále však nabízejí chléb vyrobený podle té nejlepší rodinné receptury.

© Foto: Netzwerk Kulinarik: Frisches Brot
Frisches Brot

Skutečné
chvíle potěšení.

video

Kurzy pečení chleba a ukázkové pekárny

Ze starých časů...

Přísné tresty pro pekaře ve středověku

Už ve středověku byli pekaři zapleteni do husté sítě předpisů, které upravovaly každý detail: od výše daně z chleba až po dny, kdy se nesmělo péct. Na pekaře a jejich výrobky dohlíželi městští "vážníci chleba" nebo "chleboví inspektoři" z cechů, jejichž hlavním úkolem byla kontrola hmotnosti. Protože však těsto při pečení ztrácí tekutinu, bylo často obtížné ji předem odhadnout. Nedostatek mouky a omezené marže nedovolovaly pekařům hrát na jistotu s větším množstvím těsta. Pokud nebyl výpočet správný, hrozily přísné sankce. Pokuty byly na spodní hranici přísnosti, čestné tresty mnohem výše. Nešťastní pekaři museli nosit masky hanby nebo snášet posměch, výsměch a nadávky svých spoluobčanů na pranýři.

Obzvláště obávaný a ve střední Evropě rozšířený byl od 13. do 18. století "pekařský křest", známý také jako "Bäckerschupfen". Pekaři, jejichž chléb byl shledán příliš světlým, byli přivázáni k židli nebo vloženi do potupného koše a předvedeni před posmívající se, plivající a kameny házející dav. Znovu a znovu byl delikvent ponořen do vody nebo ještě hůře: do hnoje pomocí kladkostroje.

Až do osvícenství se na tresty a humor nevztahovalo jemné ostří. "Pekařko, pekařko, jen si vlez do koše!" zpíval dav, "ponoříme tě do chladné vody, na svou váhu se nemůžeš spolehnout". A zřejmě ani na soucit lidu.

Zdroj: PANEUM - Wunderkammer des Brotes