HledámHledat
Zavřít

Kultura, historie a tradice

Jak ze starých kořenů Horního Rakouska vyrůstá stále něco nového

Horní Rakousko je země, která se každým dnem znovu a znovu kulturně objevuje. Jeho obyvatelé jsou na svoje kořeny hrdí a udržují živé lidové zvyky. A tyto tradice jsou pro ně zdrojem současnosti, z něhož neúnavně tryskají nové myšlenky zaměřené na budoucnost.

Region Salzkammergut je unikátním a harmonickým spojením hor a jezer, které bylo odjakživa silnou inspirací pro umělce a další tvůrčí osobnosti. Gustav Klimt vytvořil u Attersee svoje dnes světoznámé krajinky. Gustav Mahler a Franz Lehár v tomto kraji komponovali. Divadelní a filmový herec Klaus Maria Brandauer využívá Ausseerland jako útočiště pro odpočinek a regeneraci.

Salzkammergut je země historek a historie. Opereta "Im Weissen Rössl am Wolfgangsee" je stejně světově proslulá, jako zážitky rodiny Trappových ze slavného muzikálu "The Sound of Music". Císař František Josef a jeho Sisi založili v Bad Ischlu tradici letních pobytů, aktivního odpočinku spojeného se zážitky i požitky, která je dodnes živá. Obrázky zdejší krajiny jsou známé po celém světě: Hallstatt, místo světového dědictví UNESCO, jehož kopie byla dokonce vystavěna v Číně. Kdo se chce procházet zdejšími idylickými ulicemi a uličkami, může si třeba půjčit "Dirndl to go". Modrá, poklidná hladina jezera, pod kterou se skrývá další světové dědictví, osady vystavěné na pilotech. A Traunsee s městem Gmunden a jeho symbolem, zámkem Ort.

Tam, kde protéká Dunaj a zrychluje se pulz doby, leží město Linec. Odsud se vydal skladatel Anton Bruckner do hudebního světa, aby definoval nová pravidla symfonie. A právě takové nové definice jsou typické pro Linec dnešních dnů - jako UNESCO City of Media Arts, pořadatel festivalu Ars Electronica Festival a Mural Harbor - první galerie pod širým nebem, kterou si lze prohlížet z vody. Dunaj je životně důležitou tepnou nejen pro Linec. Evropský veletok je přírodní a kulturní oblastí současně. Historie je tady natěsnána na relativně malé ploše v podobě hradů, zámků a zřícenin, které jsou svědky dávno zašlých časů. Nádherné kláštery jako nositelé umění a kultury vytvářejí spojnici se současností i budoucností.

Čerpat ze starého a vytvářet nové - pro žádný region Horního Rakouska to naplatí tak, jako pro Mühlviertel. Řemeslo má v tomto osobitém žulovém kraji hluboké kořeny. Třeba vaření piva, které tady provozují už po staletí. Z této tradice se zrodil jeden z nejživějších pivních regionů Rakouska, se spoustou specialit.

Zajímavosti

Člověk vytváří z krajiny kulturní prostor. Historie zanechává stopy, které nás neustále překvapují a uvádějí v úžas: