Hledám
Hledat
Zavřít

Výlety za kulturou a po městech v Horním Rakousku

Jak Horní Rakousko neustále pěstuje něco nového ze starých kořenů

Horní Rakousko zaujme svou kulturou: je to země hudebníků a spisovatelů, historicky uvědomělých a pokrokově smýšlejících lidí, vysokohorských letců a milovníků kultury. Anton Bruckner byl Hornorakušan, Conchita a Hubert von Goisern také. Básník Adalbert Stifter, spisovatelka Marlen Haushoferová, umělec z Bauhausu Herbert Bayer, kabaretiér Josef Hader - všichni místní.

Takto bychom mohli pokračovat ještě dlouho, ale potřebujeme zde prostor pro jiné věci. Například na festival Ars Electronica, který do Lince každoročně přiláká tisíce lidí. Festival, který je jako stvořený pro město, kterému UNESCO udělilo titul "Město mediálního umění".

Na jedné straně současná a orientovaná na budoucnost, na druhé straně s živou historií: v císařském městě Ischl, v malebném Hallstattu, v barokním Schärdingu, v historickém Steyru. V klasických koncertních sálech i na svérázných festivalech dechové hudby. A na mnoha dalších překvapivých místech.

Salzkammergut 2024 - Evropské hlavní město kultury

© Foto Oberösterreich Tourismus/Bad Ischl/Tom Son: Sightseeing im Park des Theater u. Kongresshauses Bad Ischl im Salzkammergut.
Eine Frau und ein Mann spazieren im Park des Theater u. Kongresshauses Bad Ischl im Salzkammergut.

Kultura je novou solí

Poprvé v historii vyhlašování Evropských hlavních měst kultury bude toto ocenění v roce 2024 uděleno celému regionu. 23 obcí v regionu Salzkammergut (Solná komora), s městem Bad Ischl jako vlajkovou lodí, se spojí v „Hlavní město kultury“. Od obce Roitham po Bad Mitterndorf. Od obce Unterach am Attersee po Grünau im Almtal.

Společně se rozhodli spojovat lidi prostřednictvím kultury. Protože kultura je cenným zdrojem, který nás obohacuje. Jinými slovy: Kultura je novou solí.

Salzkammergut 2024

Od židovské harfy ke koženým kalhotám

Každý region Horního Rakouska má své řemeslné tradice. V údolí Enns a Steyr se klade důraz na železo, jak dokládají například židovské harfy z Mollneru nebo feitel z Trattenbachu. Mühlviertel je stále baštou výroby a zpracování lnu. Dlouhou dobu zde však hrálo významnou roli také sklo a umělecké zacházení s ním, například reverzní malba na skle v Sandlu.

V Solné komoře je tradiční kroj součástí každodenního života. Shodné kožené kalhoty, pravý klobouk nebo boty Goiserer jsou ručně vyráběné. Kromě toho je tu jeden nebo druhý módní tradiční doplněk, jako jsou brýle z jeleního rohu.  HAND.WERK.HAUS v Bad Goisern je domovem řemeslné kultury v Solné komoře.

Letní tipy pro fanoušky císařovny Sisi

Jste fanouškem císařovny Sisi a rozplýváte se, když v televizi běží trilogie Sisi s Romy Schneider? Pak byste rozhodně měli navštívit Bad Ischl. Toto půvabné městečko bylo oblíbeným letním sídlem císařovny Alžběty a tajným hlavním městem Rakouska-Uherska. Zde naleznete nejlepší tipy pro fanoušky Sisi - od míst, kde Sisi pobývala, jako je Císařská vila a zámeček Marmorschlössl až po c. a k. dvorní cukrářství Zauner. 

 

Více informací

Tradice a zvyky v průběhu roku

Toto je náš zvyk

Pěstování zvyků je v kulturním životě Horních Rakušanů hluboce zakořeněno. Během roku se naskýtají příležitosti, jak oživit staré tradice.

Rok zvyků začíná 5. ledna vrcholem, kterým je Glöcklerlaufen v Solné komoře. Masopustní sezóna má svou baštu v Ebensee u jezera Traunsee, kde je díky "Fetzen" město nebezpečné. Mimochodem, u jezera Traunsee vznikl také jeden z nejkrásnějších postních zvyků, Liebstattská neděle.

Procesí Božího těla na Hallstattském jezeře, ohně o slunovratu po celé zemi nebo podzimní "Liachtbratlmontag" v Bad Ischlu - každé roční období nabízí příležitost ke společné oslavě. Ale především advent s vánočními trhy, adventním koledováním a rozjímavými hodinami.