© Foto Oberösterreich Tourismus GmbH/Robert Maybach: Ein Nadelpolster, Scheren, ein Maßband, Stickgarn, Knöpfe und Stoff liegen auf einem Holztisch
Ein Nadelpolster, Scheren, ein Maßband, Stickgarn, Knöpfe und Stoff liegen auf einem Holztisch
Hledám
Hledat
Zavřít

Cesta řemesel

Od jemného plátna a modrotisku v regionu Mühlviertel, přes ručně vyráběné čluny a jedinečné sklářské umění na Dunaji až po vzácné oleje a opravdu originální kresby. Na jihu Horního Rakouska se setkáte s výrobci brumlí, navštívíte keramickou manufakturu ve městě Gmunden a kloboučnici v Bad Ischlu.  Prohlídku úspěšně zakončíte v muzeu HAND.WERK.HAUS ve městě Bad Goisern.

Cesta: Ulrichsberg - Haslach im Mühlviertel – Helfenberg – Bad Leonfelden – Aschach – Wesenufer – Eferding – Ried – Molln – Gmunden - Bad Ischl – Bad Goisern

 

Leitner Leinen v městysu Ulrichsberg

První zmínka o tkalcovském řemesle rodiny Leitnerů se v historické kronice objevuje již před 500 lety. Od té doby se řemeslo předávalo z generace na generaci - až do založení tkalcovny lnu v roce 1853, která je dnes vyhlášená charakteristickými žakárovými tkaninami. Ve vlastní šicí dílně se z těchto látek vyrábí jedinečné bytové textilie - od elegantních ubrusů a ložního prádla až po speciální kusy na objednávku.

 

Leitner Leinen

Lisovna lněného oleje v městysu Haslach v regionu Mühlviertel

V nejstarší hornorakouské lisovně lněného oleje, která byla nedávno zrekonstruována, se melou semena a vyrábí vysoce kvalitní olej již více než 600 let. Len setý se v této oblasti pěstuje již od 13. století a je mimo jiné základem lněného oleje.

Oleje Haslach

 

V městysu Haslach stojí za vidění také muzeum Textiles Zentrum Haslach, kde je působivě zdokumentována velká lnářská a textilní tradice regionu Mühlviertel. Každoročně se zde konají významná mezinárodní sympozia o textilu a místní tkalcovský trh se stal událostí známou i za hranicemi.

Textiles Zentrum Haslach

© Foto: Oberösterreich Tourismus GmbH/Robert Maybach: Ölmühle Koblmiller in Haslach
Blick in die Produktion der Ölmühle Koblmiller in Haslach

Tkalcovna lnu Vieböck v obci Helfenberg

Nejstarší tkalcovna v regionu Mühlviertel tká již od roku 1832. Vyrábí se zde vysoce kvalitní bavlněné a lněné tkaniny, ze kterých se zde také se vší pečlivostí šije.

Sortiment tkalcovny Vieböck je široce diverzifikovaný: utěrky, osušky, ručníky, ručníky do sauny, plátěné košile a topy, pytlíky na chleba, prostírání, ložní prádlo, závěsy a mnoho dalšího. Tkalcovna Vieböck je jediná tkalcovna lnu na světě se značkou ekologické kvality GOTS a IVN Best.

Vieböck Leinen

© Foto: Oberösterreich Tourismus GmbH: Leinenstoffe von Leitner Leinen
Leinenstoffe von Leitner Leinen

Ruční modrotisk Blaudruckerei Wagner ve městě Bad Leonfelden

Starobylé řemeslo modrotisku již v německy mluvících zemích téměř vymřelo. Společnost Blaudruckerei Wagner se spolu s několika modrotiskaři v Rakousku a Německu věnuje zachování této staré tradice. Návštěva dílny v Bad Leonfeldenu umožní návštěvníkům nahlédnout do praxe řemesla modrotisku.

 

Blaudruck Wagner

© Foto: Satel Film/Bettina Kuhn: Maria und Karl Wagner beim Blaudrucken
Maria und Karl Wagner beim Blaudrucken

Foukané sklo z Glasbläserei Feichtner ve městě Aschach

Zákazníci Thoma Feichtnera se již více než 30 let těší ze sklenic, které s láskou ručně vyrábí. Jako základní materiál používá tento umělec borosilikátové sklo, které je díky svému chemickému složení mimořádně odolné. To znamená, že sklenice lze mýt v myčce nádobí a jsou odolné vůči kyselinám a teplu.

 

Glasbläserei Feichtner

Stavba člunů v Zillenbau Königsdorfer v obci Wesenufer na Dunaji

Rodina Königsdorferů staví typické čluny používané v údolí Dunaje od roku 1820. Je jednou z posledních na Dunaji. Každý rok opustí dílnu přibližně 80 ručně vyrobených člunů v klasické podobě, bez ohledu na to, zda jsou poháněny tradičně vesly, nebo mají moderní motorový pohon.

 

Zillenbau Königsdorfer

Lisovna oleje Ölmühle Raab v obci Fraham v okrese Eferding

Uprostřed Eferdingské pánve provozují ekologickou farmu Christiane a Thomas Raabovi. Na farmě se zpracovávají 100% ekologická semena, která pocházejí výhradně z Rakouska a většinou z tohoto regionu, na vysoce kvalitní, za studena lisované jedlé oleje. Patří mezi ně slunečnice, lněné semínko, sója, konopí a bodlák, ale také řepka, lnička setá a ořechy.

 

Oleje Raab

GIESSEREI ve městě Ried

V historickém „Hofmannově domě“ ve městě Ried - bývalé slévárně cínu - vznikl tento dům oslavující udržitelnost a regionální produkty. Iniciátoři dbají na to, aby nabídka domu byla v souladu se zásadami udržitelnosti a ekonomiky, zaměřené na budoucnost našich potomků. Najdete zde například produkty z dílny Oskara Pointeckera, Ideen Kunst Druck Werkstatt, kde vznikají jedinečná díla od kreativního nápadu až po udržitelnou realizaci. Tento vystudovaný tiskař a grafik vytváří svá díla jednoduchými tahy štětce. Vznikají tak produkty od speciálních přáníček až po velké zarámované formáty. Využívá dokonce i více než 100 let staré tiskařské stroje, které pohání pouze síla lidských paží.

GIESSEREI Ried

Brumle z městysu Molln

Rodina Schwarzů začala vyrábět brumle v městysu Molln v roce 1679. Podnik je majetkem rodiny již po 13 generací. I dnes se zde vyrábějí vedle prvotřídních brumlí také laděné zvonky, okaríny, flexatony a panovy flétny, které jsou vysoce ceněné a vyvážejí se do více než 40 různých zemí světa. Originální černá brumle je mystický a jedinečně znějící nástroj patřící do skupiny idiofonů, na který hrají s oblibou děti i dospělí.

 

Maultrommel Schwarz

© Foto: Maultrommel-Manufaktur Schwarz: Die Entstehung einer Maultrommel
Die Entstehung einer Maultrommel

Gmundenská keramická manufaktura

První písemná zmínka o keramické manufaktuře ve městě Gmunden, která je dnes největší ve střední Evropě, pochází z roku 1492. V průběhu let se gmundenská keramika stala skutečným synonymem pro nejlepší rakouské nádobí. Symbolizuje tak nejen tradici, ale především jedinečnou lásku k tradičnímu řemeslu. Každý výrobek, který vyjde z keramické manufaktury Gmundner Keramik Manufaktur, je jedinečný - ručně vyrobený a malovaný, a stejně jedinečný jako lidé, kteří si ho koupí. Plaménkový vzor „Grüngeflammt“ je opravdu nezaměnitelný a dnes se těší celosvětovému uznání. V roce 2021 byla výroba keramiky s „plaménkovým vzorem“ zapsána na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Gmundner Keramik

Výroba klobouků Hutmanufaktur Bittner ve městě Bad Ischl

Od doby, kdy si císař u Bittnera staršího objednával lovecké klobouky, se mnohé změnilo. Některé věci však zůstaly zachovány: stohy originálních klobouků z kloboučnické manufaktury ve městě Bad Ischl, které si od té doby získaly dobré jméno po celém světě. Kloboučnickou manufakturu, založenou v roce 1862, vedlo již pět generací rodiny Bittnerových a v současnosti ji proměnami času a módních trendů provází Kathi Bittnerová.

 

Bittner Hutmanufaktur

© Foto: Oberösterreich Tourismus GmbH/Martin Fickert: Die Hutmacherin Katharina Bittner in ihrer Werkstatt
Die Hutmacherin Katharina Bittner in ihrer Werkstatt

HAND.WERK.HAUS v obci Bad Goisern

V době rostoucího významu udržitelnosti roste také význam řemesel. Obec na severním břehu Hallstattského jezera je svou řemeslnou tradicí opravdu proslulá. K tradičním podnikům zde patří například dílna Philippa Schwarze, vyrábějící slavné ručně šité boty Goiserer, mýdlárna Kariny Wimmerové, továrna na výrobu hořčice AnnaMax a výrobna houslí Mizzotti. Vše, co o řemeslech potřebujete vědět, najdete v třípodlažním muzeu HAND.WERK.HAUS v památkově chráněném zámku Neuwildenstein v centru obce Bad Goisern. Muzeum nabízí výstavy a stálou expozici členských podniků.

HAND.WERK.HAUS