Hledám
Hledat
Zavřít

Cesta Vápencovými Alpami, etapa 3

 • možnost ubytování

 Interaktivní výškový profil

Stáhnout GPS data
Vytvořit PDF

CZ: Tour-Details

Číslo turistické cesty: 492
výchozí místo: 4462 Reichraming
Cílové místo: 4462 Reichraming

délka trvání: 3h 45m
délka: 14,7 kilometer
Výškové metry (vzestupně): 990m
Výškové metry (sestupně): 897m

nejnižší bod: 473m
nejvyšší bod: 1.092m
Obtížnost: střední
Kondice: střední
panoráma: výlet snů

povrch cesty:
Asfalt, Turistická cesta

powered by TOURDATA

Cesta Vápencovými Alpami, etapa 3 - Divočina & divoká zvěř: ANLAUFALM - EBENFORSTALM
Z Anlaufalm vás zavede 3. etapa do divočiny Národního parku Kalkalpen. Soutěskou Große Klause na Ebenforstalm. Cesta z Anlaufalm vede po polní cestě přes pastviny. Za mírnou zatáčkou si zase můžete vychutnávat nádherné výhledy na národní park. Po několika minutách chůze odbočíte z polní cesty doleva k malému potůčku. Už zdálky uvidíte uprostřed pastviny značku turistické cesty. Na této křižovatce se vydáte doleva přes Hochschlacht (varianta – viz popis) k vodopádu Schleierwasserfall a po stezce ve skalách projdete roklinou Große Schlucht k Annerlsteg – tato varianta je z hlediska krajiny mimořádně půvabná a vede jedinečnou přírodou, ovšem určena je spíše zdatným turistům, protože sestup přes Hochschlacht je velmi příkrý.

Vpravo cesta zachází po několika krocích do lesa a zpočátku vede po rovině. Po krátké chůzi lesem vede cesta v serpentinách prudce dolů ke staré lesnické cestě. Ta tvoří hranici národního parku a několik minut vede jen po rovině. Pak odbočí v pravotočivé zatáčce doleva a zahne do lesa. Pokud byste šli po lesnické cestě stále rovně, dostali byste se k odbočce, která vede doprava směrem na Brunnbach zase zpět.

U odbočky vede cesta po několika krocích do lesa a pokračuje prudce dolů. Vlevo je velmi strmé úbočí. Po příkrém sestupu přejdete potůček, který se plní vodou jen za dešťů. Půjdete podél potoka dolů, přejdete dřevěnou lávku, až narazíte opět na starou lesnickou cestu.

Po ní půjdete relativně po rovině opět doprava, až na nejbližší křižovatku. Vpravo byste mohli jít po této cestě zase do Brunnbachu. Vlevo se jde přes Keixen k potoku Großer Bach. Půjdete pohodlně z kopce po staré polní cestě, až na louce narazíte na polorozpadlou chatu "Keixen" (bývalá lovecká chata). Cesta vede doprava kolem chaty zase do lesa a po staré lesnické cestě až k potoku Großer Bach.

Podél potoka Großer Bach půjdete po cyklostezce Hintergebirgsradweg asi 20 minut až k chatě Große Klaushütte (488 m). Große Klaushütte kdysi sloužila jako ubytovna pro dřevorubce ve zdejších horách a dnes je oblíbeným místem, kde se můžete posilnit.

Po odpočinku a občerstvení na Große Klaushütte se brzy dostanete k tunelu. Před tunelem vede doleva cesta na „Kleine Klaushütte“, odkud se můžete podívat na soutěsku Große Klause. Při vstupu do tunelu se po několika krocích automaticky zapne osvětlení. Hned za tunelem vede několik schodů k bývalé Große Klause.

Oblast Reichraminger Hintergebirge byla už od středověku využívána k přibližování dřeva. Dřevo z Hintergebirge se plavilo po zdejších řekách. Na různých místech byla vybudována stavidla a po vodě z jarního tání bylo dřevo plaveno až do Reichramingu. Große Klause byla svého druhu největší plavební cestou a současně poslední před Reichramingem. Odsud se plavilo veškeré dřevo až do Reichramingu. Z důvodů kůrovcové kalamity byla nakonec postavena až do Hintergebirge lesní železnice, která plavení dřeva nahradila. V roce 1971 tudy projel poslední vlak. Dnes si mohou milovníci přírody projet bývalou trasu lesní železnice na kolech po cyklostezce Hintergebirgsradweg, která vede národním parkem.Projdete druhým tunelem a téměř po rovině půjdete po cyklostezce po proudu potoka až k první odbočce, která vede doleva přes Großer Bach u „Rabenbachbrücke“. Tady začíná horolezecká stezka na Ebenforstalm.

Hned za mostem vede cesta doprava, po rovině po lesnické cestě bukovým lesem podél potoka Großer Bach. Lesnická cesta pozvolna stoupá a vy se dostáváte stále výš nad potok. Pak přijde levotočivá zatáčka, ve které uhýbá lesnická cesta od údolí potoka Großer Bach a směřuje do oblasti Kohlersgraben. Tady se na cestu napojuje i 2. výstup horolezecké stezky od vody. Půjdete po lesnické cestě až za následující zatáčku, kde cesta odbočuje na křižovatce doprava na starou, opuštěnou lesnickou cestu. Odtud půjdete o něco strměji až na konec staré lesnické cesty k točně. Na konci točny vede turistická cesta po krásné lesní cestě stále do kopce směrem na Ebenforstalm. Pokud byste šli po této staré cestě dál, byla by spojnicí přes Klaushof na Ebenforstalm. V půli cesty však odbočuje doprava horolezecká stezka, cestu ukazují kamenní mužíci "Stoamandln".

Odsud vede do údolí poněkud příkrá pěšina po svahu dolů k potoku. Potok má vodu jen po deštích, takže ho bez problémů přejdete. Za potokem si můžete chvilku odpočinout. Následujících 150 až 200 metrů půjdete lesem strmě a klikatě do kopce. Při poněkud obtížném výstupu vám pomohou lana. Po tomto krátkém a namáhavém úseku vyjdete zpod skalní stěny a půjdete ve svahu po krásné lesní cestě nad srázem. Tady doporučujeme opatrnost, svah vlevo je extrémně příkrý. Podél cesty můžete vidět zajímavé suché stromy porostlé houbami. Cesta se pak stáčí doprava a vede lesem kolem staré kamenné zdi na lesní cestu.Odtud už není daleko na Ebenforstalm. Půjdete pár minut rovně po lesnické cestě až na křižovatku, kde odbočíte doprava na další lesnickou cestu. Po několika minutách se dostanete na další křižovatku, kde půjdete rovně.

Po několika krocích se ocitnete u vstupu na tematickou cestu „Wollgras, Alm und Wasserschwinde“. Sytá půda pastvin, suchopýr, vřesoviště a temně zelené smrkové lesy skrývají nejedno tajemství. Zurčící potůček mizí náhle v lese, nenápadná rašelina vypráví 8 000 let starý příběh a skalní kazatelny Trämpel a Alpstein dokazují, že je veškerá geologie postavena na hlavu. Tato tematická cesta je ukázkou rozmanitosti světa hor na Ebenforstu. Můžete si ji projít po dřevěné lávce těsně nad terénem lesa a pastvin. V pozdním jarním období rozkvétají na horských pastvinách rašeliníky, upolín evropský, dva druhy suchopýru, rosnatka a různé orchideje, např. prstnatec májový, pětiprstka žežulník a prstnatec Fuchsův.

Z horské pastviny už vidíte o něco výše Ebenforstalm, cíl dnešní etapy.
výchozí bod: Anlaufalm v Národním parku Kalkalpen
cílový bod: Ebenforstalm

další informace:
 • možnost ubytování

Podrobnosti - vycházky
 • tématická cest
dosažitelnost / příjezd

Anlaufalm je Brunnbach během 1,5 hodiny

Příjezd veřejnou hromadnou dopravou
Plánovač tras pro individuální turistiku
 • Vhodné pro skupiny
 • Vhodné pro jednotlivce
 • Vhodné s přáteli
 • Vhodné ve dvou
Výhodné roční období
 • jaro
 • léto
 • podzim
 • časná zima

O informace požádejte na výše uvedeném kontaktu.


Cesta Vápencovými Alpami, etapa 3
Tourismusverband Steyr und die Nationalpark Region
Stadtplatz 27
4400 Steyr

telefon +43 7252 53229 - 0
E-Mail info@steyr-nationalpark.at
web www.steyr-nationalpark.at/
https://www.steyr-nationalpark.at/

Mluvíme následujícími jazyky

německý

 Interaktivní výškový profil

Stáhnout GPS data
Vytvořit PDF

CZ: Tour-Details

Číslo turistické cesty: 492
výchozí místo: 4462 Reichraming
Cílové místo: 4462 Reichraming

délka trvání: 3h 45m
délka: 14,7 kilometer
Výškové metry (vzestupně): 990m
Výškové metry (sestupně): 897m

nejnižší bod: 473m
nejvyšší bod: 1.092m
Obtížnost: střední
Kondice: střední
panoráma: výlet snů

povrch cesty:
Asfalt, Turistická cesta

powered by TOURDATA