Mladí hornorakouští kuchaři vycházejí z hodnot svých rodičů. Mísí kreativitu s odvahou a špetkou drzosti, jsou vizionářští, někdy až blázniví. Přesto zůstávají věrni tradici, kterou umně zapracovávají do svých pokrmů. Díky četným oceněním od Gault Millau, Falstaff a À la carte, která tito mladí talenti každoročně sbírají, si získali uznání daleko za hranicemi regionu. Zde vám představíme 10 nejlepších mladých šéfkuchařů, které prostě musíte poznat.
Pouhých 7 minut jízdy od sjezdu z dálnice A1 narazíte na Gasthof Rahofer. Marie Christine Rahofer tam pokračuje v rodinné tradici a provozuje hostinec svých rodičů na vinickém dvoře, typické hornorakouské usedlosti s rozlehlým uzavřeným dvorem. Sophia Schartner jako sommeliérka připravuje výjimečná párování vín, kterými doplňuje inovativní kuchyni. Na jaře se zdejší příjemná zahrádka stává ideálním místem pro vychutnávání těchto kulinářských požitků. A naštěstí se po dobrém jídle už nemusíte vracet na dálnici. Hostinec nabízí příjemné ubytování v okouzlujících pokojích.
V restauraci Bootshaus v Traunkirchenu připravuje Lukas Nagl pokrmy přímo z hlubin jezera Traunsee s cílem dosáhnout vrcholu kulinářské dokonalosti. Je jedním z průkopníků regionální kuchyně a jednou z významných postav rakouské gurmánské scény. Lukas Nagl čerpá inspiraci nejen z oblasti Solné komory. Spojuje regionalitu s kosmopolitností, přenáší globální myšlenky na regionální úroveň a vytváří zcela nová jídla. Pod svou značkou LUVI Fermente aplikuje japonské fermentační techniky na místní suroviny: bílá sójová omáčka, rýže koji nebo chlebové miso – vyrobeno z regionálních surovin, vyrobeno v Altmünsteru. Apartmá hotelu "Das Traunsee" s přímým přístupem k jezeru pak umocňují gastronomický zážitek nezapomenutelným výhledem.
Název je jednoduchý: Lukas. Do Lukase se chodí na šťavnatý steak, grilovaný špíz yakitori nebo na menu s překvapením. Lukas Kienbauer stojí v malebném městečku Schärding za 3 restauracemi. V restauraci "Lukas" vaří rodák z Innviertelu regionální kuchyni se severským nádechem – bez menu, zato s velkým citem. Upřednostňuje suroviny z vlastní zahrady a zastává filozofii zpracovat vše, co je možné, tj. od nosu k ocasu. Otevřená kuchyně vybízí ke sledování Lukase přímo při přípravě pokrmů. Kdo má rád japonskou kuchyni, měl by zamířit do restaurace "Lukas Izakaya" milovníci šťavnatých steaků si přijdou na své v restauraci "Lukas Steak".
V kuchyni hotelu Waldschänke pracují společně matka a syn: Elisabeth Grabmer, ostřílená špičková šéfkuchařka, a její syn Clemens Grabmer. Spojení matky a syna velmi dobře funguje – dodržují tradice a zároveň si nechávají dostatek prostoru pro nové nápady. Rodinné duo těží ze společné práce a jsou dokonalým příkladem toho, jak mohou dvě generace vařit pod jednou střechou. Oba mají důvěru a oceňují místní zemědělství. To se odráží v jejich kuchyni, která je bohatá na poklady z okolních lesů, luk a vod. Stejně jako v nabídce sezónních pokrmů z lesa, vody a luk "Hoamatgaung", které si můžete vychutnat na luční zahrádce na kraji lesa, nebo v útulných saloncích.
Rodina Rachingerů provozuje hotel Mühltalhof již šest generací společně s dalšími rodinnými podniky. Dnes vede hotelovou kuchyni Philip Rachinger, jeho otec Helmut vaří pro své hosty menu s překvapením v sousední neméně vzrušující restauraci "Fernruf 7". Philip hodně čerpá ze svých zkušeností z Londýna a Paříže a dává přednost jednoduché kuchyni se zaměřením na místní regionální suroviny namísto dovozu exkluzivních. Na jídelním lístku podniku pyšnícího se čtyřmi toque (kuchařská čepice) Gault Millau naleznete například filet ze sladkovodních ryb připravovaný na cedrovém šindelu. Tip na dokonalý gastronomický zážitek: přenocujte v hotelu Mühltalhof a probuďte se s vůní čerstvě upečeného chleba ze sousedního rodinného podniku Fernruf 7.
Rossbach + Barth = Rossbarth. Dva ocenění šéfkuchaři, kteří se během krátké doby vyšplhali na vrchol hornorakouského kulinářského žebříčku. Architektonický koncept restaurace je šitý na míru jejich odvážné kulinářské filozofii. Zaměření na to podstatné, regionální přidaná hodnota a vysoké standardy kvality je to, co si lidé spojují s restaurací Rossbarth. Kdybyste měli několika slovy popsat samotné dva oceněné šéfkuchaře, pravděpodobně byste zvolili slova: mladí, odvážní a typicky hornorakouští.
Život umí přepisovat plány. Michelinský šéfkuchař Klemens Schraml měl převzít kuchyni v singapurském hotelu Ritz, místo toho se vrátil ke svým kořenům, aby vařil v restauraci svých rodičů na okraji národního parku Kalkalpen. Nenechte se tím zmást, protože jeho kuchyně "RAU – nature based cuisine" je jednou z nejlepších v zemi. Ekologická udržitelnost a harmonie s přírodou zde hrají prim. Puristická, moderní kuchyně Klemense Schramla je odrazem kulinářských hodnot Horního Rakouska: poctivá, autentická a zároveň inovativní a odvážná. Na gurmánské cestě s Klemensem Schramlem se tak setkáte s alpskou originalitou a nenuceným městským šarmem.
Christoph Forthuber a Doris Pfleger vnáší do starých zdí hostince v Munderfingu díky svým bohatým zkušenostem z renomovaných podniků doma i v zahraničí závan čerstvého vzduchu. Hostinec, o němž první zmínka pochází z roku 1431, je od roku 2018 živým komunitním centrem s živou hospodskou atmosférou a zahrádkou s příjemným posezením. V restauraci Forthuber vám naservírují jednoduchá, kreativní jídla, suroviny a nápoje pocházejí od lokálních dodavatelů. Nabídka se mění s ohledem na den v týdnu a roční období, od poledních specialit až po grilovací večery. Určitě byste měli ochutnat zdejší specialitu lehký rýžový nákyp s čokoládou.
V hotelu Bergergut v Afieslu, který se nachází mezi Šumavou a Dunajem, si mohou páry odpočinout od dětí, každodenního stresu a pracovním vypětím. Šéfkuchař Thomas Hofer společně se svou partnerkou Evou-Marií Pürmayer zde vytvořili oázu kulinářských požitků. Z kvalitních regionálních surovin tu mistrně a s citem pro rafinovanou prezentaci připravují pokrmy regionální kuchyně: Mühlviertler Mund.Art. Hotel Bergergut se nachází v centru největší rakouské chmelařské oblasti a může se pochlubit rozsáhlou nabídkou více než 40 druhů piv. Hosté mají navíc jedinečnou příležitost pod vedením samotného šéfkuchaře proniknout do tajů pečení chleba v hotelové pekárně.
V Seewalchenu u Attersee stojí v čele restaurace Litzlberger Keller Antonia Schmiedleitnerová. Stejně důležité jako suroviny, ze kterých vaří, je pro ni i ohleduplné zacházení s potravinami. Její motto zní: "Příroda a roční období určují, co bude v nabídce." Antonia ví, jak interpretovat tradiční kuchyni moderním způsobem a s využitím regionálních surovin.