© Foto Oberösterreich Tourismus GmbH/Robert Maybach: Winterliche Temperaturen in Bad Zell im Mühlviertel.
Frau mit dunkler Steppjacke reibt sich in winzterlicher Kälte die Hände.
Hledám
Hledat
Zavřít

Zimní výlet za kulinářskými zážitky

 

V chladném období si rádi necháme naservírovat něco vydatného z kuchyně a ze sklepa. A ano, i my ho milujeme, Bratl in der Rein s křupavou kůží, zelím Stöckelkraut a knedlíky. Pokud však chcete poznat obrovskou rozmanitost hornorakouské regionální kuchyně, doporučujeme vám zimní kulinářskou cestu.

První chod podáváme přímo na břehu Hallstattského jezera v Bad Goisernu. Fritz a Tamino Grampelhuberovi v kuchyni "Steegwirt" hravě zvládají provaz mezi zmíněným Bratl in der Rein a vysokým kulinářským uměním. Z regionálních surovin - ryb ze sálských jezer a zvěřiny z okolních lesů - připravují oceňované lahůdky.

Další kulinářskou zastávkou je hotel das Traunsee, který kromě své jedinečné polohy přímo u jezera zaujme i nezaměnitelnou gurmánskou kuchyní. Šéfkuchař Lukas Nagl proměnil restauraci Bootshaus ve špičkovou gurmánskou adresu. 

Zpátky k přírodě - v "RAU nature based cuisine" v Großramingu, hned vedle národního parku Kalkalpen, je tato fráze více než jen slogan. Klemens Schraml zde realizuje svou vizi experimentální kuchyně založené na přírodních produktech. Regionální produkty jsou výchozím bodem pro výlety do mezinárodních oblastí. Úspěch mu dává za pravdu - tři toques Gault-Millau.

 

Kulinářská mapa pokračuje v gurmánském hotelu Bergergut v obci St.Stefan-Afiesl v severním Mühlviertelu, kde Thomas Hofer vkládá své srdce a duši nejen do špičkové gurmánské kuchyně, ale také do vynikajících hospodských jídel. Jeho hlavní prioritou je používání vysoce kvalitních surovin z regionu. Domácí chléb, lněný olej z olejny v Mühlviertelu, ryby z údolí Gusen, bylinky z vlastní zahrady se 100 bylinkami, pivo z butiku AVIVA Brau nebo vysokoprocentní destiláty od mnohokrát oceněného výrobce whisky Affenzeller.

Philip Rachinger v Mühltalhofu v Neufeldenu také dokazuje, jak pravá může být chuť Mühlviertelu. Ve své nové stylové kuchyni, která je bublajícím, tepajícím a horkým srdcem domu, dává hostům vzrušující náhled na své kuchařské umění a každý den je překvapuje. Philip a jeho tým rádi popustí uzdu inspiraci a fantazii - a každý den znovu rozhodují, co hostům naservírují.

A pak je tu pivo. Hornorakušané jsou na své pivovarské speciality právem hrdí. A jen málokdo zná tento pivní vesmír tak dobře jako Karl Schiffner, mistr světa v pivním sommelierství. Ve svém hostinci v Aigen im Mühlkreis virtuózně využívá své znalosti chmele a sladu. Je samozřejmé, že pivo hraje důležitou roli i jako přísada v kuchyni.

Gurmánům se vyplatí výlet do Schärdingu v Innviertelu. Lukas Kienbauer - hvězda gastronomické scény - zde přináší na talíře regionální kuchyni s mezinárodním nádechem, funguje bez jídelního lístku, ale s mnoha překvapeními v Lukas Restaurant.