Hledám
Hledat
Zavřít

Erdäpfelpyramide auf der Katrin

Bad Ischl, Oberösterreich, Österreich
Na Katrin, místní hoře Ischlu v nadmořské výšce kolem 1500 metrů, která je oblíbeným výletním cílem mnoha Hornorakušanů a hostů z blízkého i vzdáleného okolí, se nyní pěstují nejen alpské byliny, ale také brambory. Nové bramborové pole ve tvaru pyramidy se nachází nad horskou stanicí a na podzim je v plném květu.
Je to proto, že sklizeň probíhá až v říjnu a pak mohou výsledky pěstování využívat i dva provozovatelé chat na Katrin, zdůrazňuje odbornice na brambory Ulrike Haunschmidová. Tento projekt udržitelnosti iniciovala a s nasazením realizovala společně s obětavou vedoucí katedry a profesorkou Lilly Lehmannovou a druhým ročníkem Höhere Lehranstalt für Wirtschaftsberufe (HWL) v Bad Ischlu.

Žáky, profesorku a Haunschmida podpořil Johannes Aldrian, jednatel společnosti Katrin Seilbahn GmbH. "Pyramidu postavili naši lidé během zimy poté, co roztál sníh".

Má rozměry D 3,5 m Š 3,5 m V 3,5 m. Každý kilogram zeminy, který jsme potřebovali k pěstování brambor - pocházel ze Sauwaldu -, jsme vyvezli gondolami a pak jsme ji vynesli nahoru do pyramidy," říká, který je nyní také více překvapen, že se bramborám "v této výšce vůbec daří".

Uli Haunschmid se tomu nediví. "Brambory se pěstují jen na rovině. Ale tato hlíza ve skutečnosti pochází z jihoamerických And, kde se pěstuje ve výšce 4 000 metrů," vysvětluje: "Tak proč by to nemohlo fungovat i na Katrině?"

V horách u Kaprunu se nachází také bramborová pyramida v nadmořské výšce 2 400 metrů. Tam byly použity obzvláště odolné brambory z Lungau, "ale na Katrin jsme vysadili brambory Sauwald," říká Haunschmid, "a to deset kilogramů". Sklizeň brambor na konci října bude vzrušující - soudě podle růstu zeleně by měla být úroda značná. Žáci budou sklízet a slavit - první rok projektu bude zakončen slavností sklizně brambor - ne dříve než "zazimováním"... Jako první meziplodina bude vypěstován ozimý ječmen - ten pak bude příští rok jako mladé osivo zapracován do půdy jako hnojivo před pěstováním následné plodiny, buď bylinek, dýní, nebo jahod.

K tomu je třeba postavit druhou pyramidu, aby bylo možné opět pěstovat brambory a pokračovat v projektu. Na Katrině budou brzy vztyčeny směrovky, které návštěvníky navedou k bramborové pyramidě a poskytnou jim informace.

Návštěvníci budou také upozorněni na bramborové pochoutky, kterými budou oba chataři své hosty rozmazlovat - jak známo, dobře chutnají a hlavně jsou zdravé a dodávají sílu a vitalitu.
Příjezd veřejnou hromadnou dopravou
Plánovač tras pro individuální turistiku

O informace požádejte na výše uvedeném kontaktu.

kontakt & servis


Erdäpfelpyramide auf der Katrin
Kaltenbachstraße 62
4820 Bad Ischl

telefon +43 6132 23788
E-Mail info@katrinseilbahn.com
web www.katrinseilbahn.com/
web www.erdapfel-universalgenie.at/
https://www.katrinseilbahn.com/
https://www.erdapfel-universalgenie.at/

Mluvíme následujícími jazyky

německý

powered by TOURDATA