V roce 1965 se divadelní skupině katolické mládeže pod duchovním vedením podařilo začít hrát divadlo. Důsledně odlehčené komediální inscenace byly vděčně přijaty veřejností.
Přibližně ve stejné době byla založena "volná" skupina. Jednalo se o volný kroužek, který se zaměřoval především na literaturu a další kulturní formy. Vznikl tak první večer čtení, věnovaný jarním a letním básním. Byly realizovány krátké divadelní hry: Valentin, Max Mell...
Kolem roku 1970 došlo k určitému "sjednocení". Pod vedením Roberta Wandla a Gerharda Pilze byl učiněn pokus o uspořádání několika akcí v průběhu roku. Patřila k nim autorská čtení, návštěvy seminářů... Byli zváni kytaristé, kteří byli v té době v éře písničkářů velmi populární.
A - což bylo velmi důležité - brzy se podařilo udat tón v oblasti loutkového (figurálního) divadla.
V určitém okamžiku přišli s nápadem začlenit více hudebních (a někdy i tanečních) prvků. Počínaje takzvanými "barevnými večery" a divadelními karnevalovými akcemi typu revue se zrodila myšlenka "kabaretu Perg". Díky těmto věcem bylo také snazší získat zájem mladých lidí o divadelní práci.
Znovu a znovu se objevovaly plány na vytvoření domova pro kulturní síly našeho města. Vždy se o tom hodně mluvilo. Uvažovalo se o mnoha věcech. Uvažovalo se o nich a zase se zavrhovaly. Výsledkem byl Kutur-Zeughaus - těžký zrod.
Ale s jistou hrdostí lze říci, že na jeho plánování, práci a finančních výdajích se významně podíleli divadelníci.
Nyní máme nejen prostory pro zkoušky a představení. Je tu i galerie ve zbrojnici, kterou lze využívat různými způsoby; výstavy, šachy a od roku 1997 i spisovatelská dílna.
Výňatek z článku "Naplněné (naplněné?) půlstoletí" od Gerharda "Bütze" Pilze v rámci publikace "50 let divadla Perger".
O informace požádejte na výše uvedeném kontaktu.