Hledám
Hledat
Zavřít

Verschönerungsverein

Schörfling am Attersee, Oberösterreich, Österreich
Okrašlovací spolek pod vedením předsedy Herberta Millingera a jeho členů si dal za úkol zachovat a udržovat zvyky. Dnes má okrašlovací spolek Schörfling přibližně 260 členů.

Spolek se stará o pomníky, lavičky, kříže u cest a parky. Kromě toho získala paní Anna Wiesingerová Poinerhaus jako místo pro pořádání akcí. Spolek Verschönerungsverein je také iniciátorem akce Glöcklerlauf a je zodpovědný za instalaci vánočního osvětlení.

Z historie spolku

Okrašlovací spolky:
V počátcích cestovního ruchu byly založeny okrašlovací spolky. Spolky vytvářely zejména chodníky a parky s lavičkami, vyznačovaly turistické stezky a zajišťovaly značení. Organizovaly výstavbu koupališť a dalších turistických zařízení a snažily se o nápravu nepřijatelných podmínek v místní oblasti. V mnoha případech byly také iniciátory a organizátory festivalů. Jednalo se o skutečně širokou škálu úkolů, ke kterým spolky brzy dostaly ještě jeden významný úkol. Musely se postarat o organizaci cestovního ruchu. To znamenalo reklamu, sestavování turistických seznamů, korespondenci a organizaci letního ubytování.

Okrašlovací spolek:
V letoviscích vznikaly s počátkem turistiky okrašlovací spolky. Příspěvky členů a dary byly použity na turistické vybavení. Podle ústní tradice byl okrašlovací spolek Schörfling založen v roce 1872. Dodatek v obecní kronice uvádí jako rok založení rok 1879.

1872
Podle ústní tradice byl založen Okrašlovací spolek a také Spolek veteránů.

1888 - 40. výročí vlády
Čtyřicáté výročí vlády Jeho císařského a královského apoštolského veličenstva císaře Františka Josefa 2. prosince 1888 se slavilo také v Schörflingu. Obecní zastupitelstvo věnovalo na plánovaný špitál fond 1000 fl a okrašlovací spolek pod vedením čestného občana Ludwiga Kronbergera vztyčil na památku tohoto dne obelisk s následujícím nápisem:
Na památku 40. výročí panování Jeho Veličenstva císaře Františka Josefa I. dne 2. prosince 1888.
Verschönerungsverein obdržel nejvyšší povolení pojmenovat místo na význačném vyhlídkovém místě "Kaiser-Franz-Josef-Jubiläumsplatz".

1908 - Památník císaře
Dne 29. června 1908 se za nádherného počasí konala "slavnostní pocta císaři". Na náměstí, které bylo vyzdobeno vlajkami a girlandami, se sjelo více než 2000 lidí, aby se zúčastnili slavnostního obřadu. Po bohoslužbě se zformoval působivý průvod: nejprve schörflingští školáci s prapory a učitelský sbor, pak veteráni s kapelou, hasičské sbory ze Schörflingu a Kammeru, obecní zastupitelstva ze Schörflingu a Oberachmannu, dívky v bílém, měšťanky se zlatými čepci a ararští truhláři a pochodovali na náměstí Franze Josefa-Platz, kde měl projev předseda okrašlovacího spolku Franz Lösch. Poté byl odhalen zvětšený pomník - obelisk byl umístěn na podstavec. Zpráva popisuje císařův prolog, který byl zakončen modlitbou, kterou za panovníka proneslo čtrnáct dívek v tradičním kroji, jako obzvlášť dojemný. Tento upřímný projev lásky k císaři mnohé dojal k slzám. Okresní hejtman baron von Beulwitz pronesl ke shromážděnému davu závěrečná vlastenecká slova. Průvod se poté vydal nedávno vysázenou alejí na Kammer a poté zpět na náměstí, kde se rozešel.

Okrašlovací spolek
Obecní výbor schválil okrašlovacímu spolku dotaci 50 kr na zhotovení podstavce pro císařský pomník.

1910 - Okrašlovací spolky
Ve spolupráci s okrašlovacími spolky obcí Attersee, které měly velký zájem o turistické trasy pro turistické účely, byly v následujících letech vyznačeny další turistické trasy pro turisty a letní návštěvníky.

1920 - Okrašlovací spolek
V roce 1920, po pětileté přestávce, vyzval předválečný výbor okrašlovacího spolku své členy, aby obnovili svou práci pro obec. Starý/nový výbor tvořili: Předseda Franz Lösch, místopředseda Alois Nagl, tajemník a pokladník Karl Hausjell, Heinrich Nöhmer, Josef Morawa, Josef Graf a Franz Kreutzer jako radní.

Zdroj: Městský úřad v Brně:
Dějiny Schörflingu u Attersee, trh, farnost a panství Kammer
Hans Dickinger, Schörfling am Attersee
Parkování
  • parkovací místa: 2
Příjezd veřejnou hromadnou dopravou
Plánovač tras pro individuální turistiku
sezóna
  • jaro
  • léto
  • podzim
  • zima

O informace požádejte na výše uvedeném kontaktu.

kontakt & servis


Verschönerungsverein
Sickingerstraße 94
4861 Schörfling am Attersee

mobilní +43 664 2224685
E-Mail millinger.herbert@gmail.com
web attersee-attergau.salzkammergut.at
https://attersee-attergau.salzkammergut.at

Navštivte nás také na

navštiv naši fanouškovskou stránku na Facebooku náš videokanál na Youtube Navštivte naši stránku na Wikipedii
kontaktní osoba
pan Obmann Herbert Millinger
Sickingerstraße 94
4861 Schörfling am Attersee

mobilní +43 664 2224685
E-Mail millinger.herbert@gmail.com
web attersee-attergau.salzkammergut.at

Zákonné kontaktní údaje

Verschönerungsverein
Sickingerstraße 94
AT-4861 Schörfling am Attersee
millinger.herbert@gmail.com
https://attersee-attergau.salzkammergut.at

Mluvíme následujícími jazyky

německý

powered by TOURDATA