Horním Rakouskem protéká nejen Dunaj, ale také spousta tekutého zlata ve všech možných odstínech. Je čas na objevitelskou cestu. V Horním Rakousku se totiž nachází více pivovarů než v kterékoli jiné rakouské spolkové zemi. Zaznamenali jsme 11 speciálních zážitků, které se týkají kulturního bohatství Horního Rakouska – piva.
Karl Zuser, charismatický hostitel z hostince Biergasthof Riedberg, je uznávanou postavou mezi pivními nadšenci. Jeho nakažlivá vášeň pro pivo je ohromující a sympatický pivní someliér už dokázal vzbudit lásku k tomuto nápoji u nejednoho zatvrzelého pivního skeptika.
"Pěnový kolotoč" je nejnovější inovací od Karla Zusera. Po celé tři dny můžete ochutnávat a degustovat – samozřejmě pivo. Od piva na uvítanou a pivní snídaně až po degustační menu a ochutnávku piva v jedinečném pivním sklepě.
Na tento zážitek budete ještě dlouho vzpomínat: kdo se může pochlubit, že si uvařil vlastní pivo? Pivovar ve Freistadtu funguje stále stejně jako kdysi, bez jakýchkoli high-tech vymožeností. Protože na osvědčené umění vaření piva by se zde nemělo zapomínat. Po semináři o vaření piva následuje prohlídka pivovaru, ochutnávka piva, vydatný pivní guláš a samozřejmě pivo na závěr. Poté se však budete muset obrnit trpělivostí: domácí pivo lze ochutnat až po pěti týdnech zrání. Když si poté ale své pivo vyzvednete – ať už sudové nebo lahvové – zjistíte, že čekání se rozhodně vyplatilo.
Pokud toužíte po pivním zážitku pod širým nebem, je pro vás region Attersee-Attergau tím pravým místem. V regionu najdete čtyři soukromé pivovary se zapálenými mistry sládky. A západ slunce u jezera Attersee si ještě lépe vychutnáte s vychlazeným pivem z regionu!
Již více než 500 let patří pivo k Mühlviertelu stejně jako chmel ke sladu, protože hornorakouský Mühlviertel je největší chmelařskou oblastí v Rakousku. Kopcovitá kulturní krajina s krásnými chmelnicemi je jako stvořená pro cykloturistiku. Pokud je pro vás taková jízda na kole příliš obyčejná, můžete se regionem pivu zaslíbeném prohánět na segwayi. Pivovar Freistadt nabízí projížďky na segwayi po polích, lesích a historickém centru Freistadtu. Výchozím i cílovým bodem je samozřejmě pivovar, kde můžete zakončit působivou jízdu zasloužený pivem.
Pivo a klášterní život – kombinace, která zřejmě dokonale funguje už od doby, kdy bylo pivo vynalezeno. Jak dokazuje klášterní pivovar Stiftsbrauerei Schlägl založený v roce 1580. V jeho starobylých sklepích, ve kterých ožívají tradiční příběhy mnichů, je stále hmatatelný duch dávných časů. Pro milovníky piva je prohlídka opatského pivovaru Schlägl nutností, neboť se zde vaří “nejcennější pivo v Rakousku”.
Granitland vysoko v regionu Mühlviertel je známý svými zelenými kopci, průzračn potoky a malebnými údolími. Tento region proslulý všudypřítomnou žulou a rozsáhlými chmelnicemi, je ideální pro pěší turistiku, cykloturistiku a samozřejmě pro jízdu na horském kole. Milovníci pohodlné jízdy ocení pivní okruh Granit-Bier-Runde, kde lze ve třech denních etapách zdolat celkem 160 kilometrů s převýšením 4 000 výškových metrů.
Nabídka společnosti Oberösterreich Tourismus GmbH zahrnuje ubytování na tři noci ve tříhvězdičkových hotelech se snídaní a s možností dobíjení elektrokol<s> </s>a přepravu zavazadel.
Ve sladovně pivovaru Raschhofer můžete zhlédnout skutečně výjimečný film, který zachycuje působivou 370letou historii tohoto rodinného podniku. Film přibližuje pivovarské řemeslo a tradice, jehož tajemství se předávalo z generace na generaci. A to zjevně úspěšně, protože pivovar si opakovaně vysloužil ocenění v soutěži European Beer Awards, často označované za tzv. pivní Oscary. Hodnocení: stojí za to vidět.
Pivovar Linzer Bier je hrdý na svou 145letou tradici a v tabákové továrně v Linci našel opravdu důstojný domov. Doporučujeme prohlídku pivovaru s průvodcem a následnou ochutnávku, která se koná každý první čtvrtek a každou první sobotu v měsíci.
Jednou ze zvláštních nabídek pivovaru je tzv. Pivní univerzita. Za 149 eur na osobu se skupiny šesti a více osob mohou na jeden den stát mistry sládky. Po krátkém úvodu se ponoří do praktické výuky a vyzkouší si rmutování, vaření, chlazení a kvašení. V ceně je zahrnuta prohlídka pivovaru, ochutnávka různých druhů piva, catering a degustační box se sklenkou, kterou si můžete odnést domů.
S pečlivostí sobě vlastní vaří od roku 1681 zámecký pivovar Eggenberg vlastní jedinečné pivo "<s> </s>Bier zu Salzkammergut". Jako host tohoto soukromého pivovaru můžete zažít inovativní pivní kulturu na rozhraní tradice a moderny. Prohlídka pivovaru vám umožní nahlédnout do procesu vaření piva, včetně varny, fermentačních a ležáckých tanků a zámeckého sklepa. Během programu s pivní tematikou zažijete vaření piva s vášní. Program je zakončen společnou Bierjause neboli pivním občerstvením
Pivovar Zipf vás zve na vzrušující objevnou cestu, která vás provede každou fází procesu vaření piva. V pivovaru se vaří 14 unikátních druhů piva z čerstvého chmele, přičemž pivovar stále využívá chmel v jeho původní, sušené podobě. Součástí prohlídky je ochutnávka piva a suvenýr Zipfer.
Zvlášť doporučujeme sklepní pivní večer každý čtvrtek od července do září s exkluzivní degustací sklepních piv za doprovodu živé hudby a kulinářských specialit.
Regionem Vitalwelt se proplétá více než 300 kilometrů cyklostezek: ať už dáváte přednost klasickým cyklotrasám, jízdě na elektrokolech nebo silniční cyklistice, zdejší krajina nabízí pohodlné profily tratí, úžasné výhledy a okouzlující místa k odpočinku a občerstvení. Po vyjížďce je čas na pivní zážitky. Při prohlídce pivovaru v Grieskirchenu objevíte varnu, ochutnáte slad a navštívíte stáčírnu a ležácký sklep. Prohlídka je zakončena ochutnávkou piva v útulné pivovarské hospodě Pilsnerei. Druhý pivovar v Grieskirchenu, Braufux, vedou tři oddaní sládci, kteří podstatnou část svého života strávili jako sládci, mistři sládka či manažeři pivovarů. Zde můžete ochutnat a zakoupit chladivý zlatavý mok přímo v pivovaru