© Foto Oberösterreich Tourismus/SINNVIERTEL Tourismus/Stefan Mayerhofer: Schweinsbraten mit Knödeln beim Rieder Wirt in Ried im Innkreis.
© Foto: Oberösterreich Tourismus GmbH/Robert Maybach: Restaurant Forthuber in Munderfing
Restaurant Forthuber in Munderfing
Hledám
Hledat
Zavřít

13 hospod, které byste měli znát

Hostinec vždy odrážel mentalitu Horního Rakouska. Přízemní, poctivý, pohostinný a společenský. Ale vždy trochu pokrokově smýšlející. Často vás přivítají přímým a přátelským „Hock di her!“. Najdete zde 13 legendárních hostinců s pravým hornorakouským šarmem.

Schauflinger's Gasthaus Theuerwang, Vorchdorf

Tradiční hostinec, jak se píše v knize. V Theuerwangu se o hosty starají již od roku 1640 - a části starých zdí mají historii sahající hluboko do středověku. K panství rodiny Schauflingerů patří také vlastní statek. To je štěstí, protože produkty z vlastní rodinné mlékárny se dostávají do kuchyně. Hosté to oceňují. Vždyť v aktuálním vydání průvodce po restauracích Falstaff byl Schauflinger's zvolen nejlepším venkovským hostincem v roce 2022.

Schauflinger's Gasthaus

Gasthaus zum Färberwirt, Bad Zell

Tento tradiční hostinec v Bad Zell slouží hostům již od roku 1583. Až do roku 1913 byli hostinští zároveň barvíři. Vykonávali dnes již vzácné řemeslo modrotisku, které má v Mühlviertelu bohatou tradici. Dnes je brambora „Violetta“ vzpomínkou na „modré časy“. Tato modrá rarita se sklízí na vlastním hotelovém statku a je zdejší specialitou. Také ostatní suroviny, které se v kuchyni zušlechťují s láskou k řemeslu, pocházejí od vybraných regionálních dodavatelů. Michaela Holzer, která má kuchyni na starosti, vykouzlí přírodní slow food pokrmy a tradiční dezerty - vše naaranžované na talíři s velkým důrazem na detail. 

Gasthaus zum Färberwirt

Die Stube im Maximilianhof, Altmünster

Maximilianhof v Altmünsteru u Traunsee je pohostinným místem již 150 let. V hostinci „Stube“ na tuto historii navazuje hostinská Sabine Eisnerová. Šéfkuchař Florian je zodpovědný za kreativní a zemitou kuchyni. Kromě sezónních specialit z regionálních produktů od jezera Traunsee jistě potěší i klasika od vídeňského řízku po tafelspitz. Vřelá pohostinnost je zde na denním pořádku. Každé ze 139 míst k sezení - z toho 45 na zahrádce pro hosty - patří ke stálým stolům.

Zur Stube im Maximilianhof

Gasthaus Berger, Weyer

Gasthaus Berger ve Weyer im Ennstal je útulné a pohostinné místo pro všechny příležitosti. Když je zima, stará kachlová kamna v salonu poskytují příjemné teplo. Za slunečných dnů je tím pravým místem - částečně zastřešená - zahrada pro hosty na břehu potoka. Helmut Berger a jeho žena Kristina pečlivě renovují rodinný podnik od roku 1926. Hosté se mohou těšit na klasickou kuchyni v restauraci KultiWirt Berger. O nedělích a svátcích se zde podávají křupavé pečeně z pece na dřevo.

Gasthaus Berger

Wirt z'Zell, Zell am Moos

Klasická kombinace hospody a řeznictví je vzácná. Vesnické řeznictví Langwallner je neodmyslitelnou součástí Wirt z'Zell v Zell am Moos. Již více než 400 let charakterizuje tato hrdá budova centrum obce v Mondseelandu. A již sedm generací je to rodina Langwallnerů, která zde vítá a rozmazluje hosty. A je samozřejmé, že všechny lahodné speciality z vesnického řeznictví se dostanou i do kuchyně hostince. Těžko si lze představit ještě kratší rozvozovou trasu.

Wirt z'Zell

Stefan Stubn, Linz

Hostinská kultura v tom nejlepším slova smyslu v centru hlavního města provincie. Stefan Stubn v Linci má vše, co klasický „Wirt“ potřebuje. Útulnou zahrádku pro hosty a obětavé hostinské, kteří nově interpretují klasickou domácí kuchyni a podávají také vegetariánská a veganská jídla. A Stefan Stubn je „KulitWirt“. To znamená, že produkty v kuchyni pocházejí od regionálních dodavatelů, které šéfkuchař osobně zná. To platí jak pro pochoutky na talíři, tak pro piva z hornorakouských pivovarů.

Stefan Stubn

Gasthaus Badhaus, Mattighofen

V Badhausu se pěstuje pohostinnost Innviertler. Kultura stolování štamgastů je zde živá a pestrá domácí kuchyně je vizitkou podniku. Co hosté na Badhausu obzvlášť oceňují? Mattigtalského pstruha, který je každý den čerstvě ulovený a podávaný přímo z regionu. Znalci piva ocení čerstvě uvařený ječný mok, který pochází přímo z 500litrových tanků, odkud se čepuje bez přidání oxidu uhličitého. A domácí bezinkový džus je osvěžující letní pochoutkou.

Gasthaus Badhaus

Weindlhof, Mauthausen

Kdo sedí ve Weindlhofu nad střechami Mauthausenu, má jedinečný výhled. A nejen to. Rodina Siebenhoferových udělala z Weindlhofu vyhledávanou adresu pro domácí kuchyni na vysoké kulinářské úrovni. Gurmáni si zde stále mohou objednat klasický Rindswangerl. Nebo se rozhodnout pro menu o šesti chodech. Gault Millau proto udělil restauraci Weindlhof dvě toques. Pro tým Weindlhof, který se zaměřuje na vřelou pohostinnost a regionální suroviny, je to důstojné ocenění.

Weindlhof

Gasthof Rettenbachalm, Bad Ischl

Poloha tohoto rustikálního hostince je idylická. Kousek od císařského města Bad Ischl v Solné komoře nabízí tento hostinec přízemní požitek uprostřed lesů a hor.  Právě Solná komora je tím, co prostírá stůl v Rettenbachalm: hovězí maso pochází od místních farmářů, ryby z jezera Wolfgangsee a pálenka poté od lihovarů z Bad Ischlu. A protože tu sedíme uprostřed bývalého loveckého revíru císaře Františka Josefa, můžeme si po jídle pochutnat na nadýchané kaiseršmarnské palačince. Jsme přece v Bad Ischlu.

Gasthof Rettenbachalm

Restaurant Zenz'n Stub'n, Schörfling am Attersee

Restauraci Zenz'n Stub'n otevřeli v roce 1988 majitelé Helga a Andreas. Jejich dcera Andrea nyní převzala otěže a chce udržet dobrou pověst, kterou si Stub'n s velkou láskou ke gastronomii za desítky let vybudoval. Požitek na panoramatické terase je dvojí: jednak je to kvalita jídla, jednak si můžete jednoduše vychutnat výhled na jezero Attersee s rodinou a přáteli. Kuchyně se zaměřuje na domácí kuchyni, rakouské a regionální speciality, klasickou vídeňskou kuchyni a vegetariánské pokrmy všeho druhu. Milovníci zvířat si pochutnají zejména na bílých ovčáckých psech. Obdivovat můžete také rybník s koi kapry.

Zenz'n Stub'n

Gasthaus die Schmiede, Pfaffing

Gasthaus die Schmiede v Pfaffingu, který se nachází pouhých 15 kilometrů severně od Attersee, se stal zasvěceným tipem pro gurmány. Martin Kinast v kuchyni a Alexandra Strobl a Markus Fussi v obsluze zde společně ukovali opravdu žhavé kulinářské želízko. Výchozím bodem jsou kvalitní suroviny z regionu, od kachních prsou z Innviertelu až po raky. Ty jsou v kuchyni pečlivě a s vášní připravovány tak, aby si zachovaly svou původní chuť.

Gasthaus Schmiede

Gasthof Marienhof, Kirchdorf am Inn

Gasthof Marienhof má vše, co potřebujete pro pohostinnost v Innviertelu. Útulné salonky, pivní zahrádka, v níž stromy poskytují stín, a hostitelská rodina, která pracuje s nespoutaným nadšením. Šéfkuchař Reinhard Stockinger má velké nadšení pro tradiční a regionální produkty. Ty tvoří základ jeho kuchařského umění a pocházejí z nejbližšího okolí. Čerstvé bylinky pěstuje na vlastní zahrádce. Jeho žena Daniela pečlivě dbá na to, aby v domě a na zahradě měla vždy své místo innviertlerská pohoda.

Gasthof Marienhof

Wirth z'Hareth, Freinberg

Hostinec ve freinberské čtvrti Hareth je již více než 130 let zárukou pohostinnosti. I dnes se zde lidé rádi scházejí při slavnostních příležitostech, aby si pochutnali na jídle nebo se prostě jen příjemně sešli. V centru trojúhelníku mezi řekami Dunaj a Inn, nedaleko bavorského příhraničního města Pasov, vládne Hubert Wirth kuchařskou lžící. Jako „KultiWirt“ se specializuje na typickou hornorakouskou kuchyni z regionálních surovin. A právě proto se zde lidé rádi scházejí, a to jak uvnitř, tak venku na prostorné zahradě.

Wirt z'Hareth 

Biergarten