Objevte výjimečné zajímavosti Horního Rakouska: od nejdelší ferraty a nejstrmější adhezní železnice, přes nejhlubší jezero, nejstarší solný důl a největší říční vlnu, až po jedinečný park tmavé oblohy.
Riversurfing je trendy sport, při kterém se surfuje na říčních vlnách. V Horním Rakousku jsou příznivci tohoto sportu na správném místě. Vlny The.Riverwave na jezeře Ebensee, na kterých lze celoročně vylepšovat obraty a ukojit hlad po surfování, jsou totiž deset metrů široké a až jeden a půl metru vysoké. Zařízení, které nemá ve světě obdoby, poskytuje ve vnitrozemním státě Rakouska potěšení ze surfování na nejvyšší úrovni.
Pokud hledáte protipól k vodě, čeká na vás hned za rohem Náhorní plošina Feuerkogel, kam se lze snadno dostat lanovkou, a která je perfektní turistickou oblastí s parádní Via ferratou a útulnými horskými chatami.
Ferrata Priel-Klettersteig v regionu Pyhrn-Priel je se svou délkou 2 130 metrů nejdelší ferratou v Rakousku a patří k těm nejnáročnějším.
Výchozím bodem pro ferratu obtížnosti D je Polsterlucke v obci Hinterstoder. Dlouhý a svižný výstup zaujme cool jeskyněmi, akčními lanovými mosty, strmými výstupy, exponovanými traverzy a převisy. Ferratu Priel-Klettersteig korunuje vrcholový hřeben a nápadný červený vrcholový kříž na hoře Großer Priel (2 515 m), která je nejvyšším vrcholem pohoří Tote Gebirge. Pro tuto ferratu rozhodně potřebujete zkušenosti, vytrvalost a dobrou kondici.
Město Hallstatt, které je zapsáno na Seznam světového dědictví, je považováno za jedno z nejkrásnějších měst ležících na břehu jezera na světě a je pravděpodobně nejfotografovanějším místem Horního Rakouska. Malá vesnička zasazená do horské a jezerní krajiny regionu Salzkamergut (Solná komora) okouzluje svým jedinečným tradičním půvabem.
V Hallstattu najdete nejstarší solný důl na světě - důl plný superlativů: s nejdelší hornickou skluzavkou v Evropě, nejstarším dřevěným schodištěm v Evropě a „vznášející se“ vyhlídkovou plošinou Skywalk s výhledem na „světové dědictví“, 360 metrů nad zemí. Cesta za poznáním vás zavede k počátkům těžby soli před 7 000 lety a díky nejmodernější multimediální technologii vám ukáže historii těžby vzrušujícím a realistickým způsobem.
Jasné noci, zářivá obloha: Park tmavé oblohy „Sternenpark Attersee“, chráněná krajinná oblast bez světelného smogu, si dal za cíl, zachovat přírodní tmu. Noční obloha neovlivněná činností člověka je totiž v Evropě vzácností. Park tmavé oblohy „Sternenpark Attersee-Traunsee“ nabízí spektakulární pohled na noční oblohu a je prvním parkem tmavé oblohy v celém Rakousku.
V roce 2021 ho IDA (International Dark-Sky Association) zařadila jako první rakouskou lokalitu na seznam mezinárodních parků tmavé oblohy.
Muzeum umění Schütz Art Museum v obci Engelhartszell an der Donau s rezidenčním programem Artists in Residence je prvním mezinárodním ZERO ENERGY muzeem umění na světě.
Sbírka se zaměřuje na rakouské výtvarné umění z období klasické moderny, které je doplněno dalšími díly z 19. a 20. století až po současnost. Mezi nimi se nachází umělci jako Klimt, Schiele, Kokoschka, Waldmüller, Schindler, Wisinger-Florian, Moll, Eisenschitz, Moser, Dobrowsky, Walde, Egger-Lienz a mnoho dalších významných představitelů klasické moderny.
Jezero Traunsee v Solné komoře je se svou maximální hloubkou 191 metrů nejhlubším jezerem v Rakousku. Je 2,9 km široké, 11,9 km dlouhé a má rozlohu 24,35 km².
Jezero odjakživa přitahuje milovníky koupání a vodních sportů. V roce 1996 se jezero Traunsee dostalo do povědomí díky televiznímu seriálu Zámecký hotel Orth. Dnes se o jeho image zasluhují oceňovaní šéfkuchaři, jako např. Lukas Nagl, o kterých se mluví daleko za hranicemi Rakouska.
Pöstlingbergbahn v Linci je považována za nejstrmější adhezní železnici (= železnice, jejíž pohon je založen pouze na adhezi kol) na světě. Téměř tři kilometry dlouhá železnice byla otevřena v roce 1898.
Pöstlingbergbahn vás během několika minut vyveze z hlavního lineckého náměstí na místní horu s pozoruhodným poutním kostelem. Odtud je jeden z nejkrásnějších výhledů na hlavní město rakouské spolkové země Horní Rakousko. Při návštěvě Lince byste si také neměli nechat ujít jízdu s Grottenbahn na hoře Pöstlingberg: okružní jízda Dračím expresem vede kolem pečlivě naaranžovaných skupin trpaslíků, pohádkových scén a čarodějnic.
V muzeu budoucnosti Ars Electronica Center v Linci splývá virtuální svět s realitou. Můžete zde testovat a zkoumat perspektivní technologie budoucnosti, ale také se na ně podívat opravdu kritickým pohledem. Sledujte, jak umělá inteligence „myslí“, trénujte samořídící auta, programujte roboty a tiskněte 3D modely. Muzeum je místem, kde se můžete zapojit, zkoumat a objevovat.
„Deep Space“ v přízemí muzea otevírá novou dimenzi cestování časem a prostorem. Projekce na stěnu o rozměrech 16 x 9 metrů a další projekce na podlahu o rozměrech 16 x 9 metrů, Lasertracking a 3D animace ukazují obrazy ve vysokém rozlišení. Závoďte na sjezdovce Streif, objevujte lidskou anatomii nebo cestujte do vesmíru!