© Foto Oberösterreich Tourismus GmbH/Robert Maybach: Wolfgangseer Advent mit Blick auf die Laterne am Wasser.
Salzkammergut: Wolfgangseer Advent mit seiner Laterne am Wasser.
Hledám
Hledat
Zavřít

5 nejoblíbenějších druhů vánočního cukroví

V hornorakouských domech se line nádherná vůně vánočního cukroví. V Horním Rakousku patří k Vánocům stejně jako vánoční stromeček, betlém nebo adventní trh. Představujeme 5 nejoblíbenějších vánočních sušenek v Horním Rakousku a prozradíme vám recepty.

 

1. Linecké oči (Linzer Augen)

Ingredience
150 g hladké pšeničné mouky 100 g másla 50 g moučkového cukru 50 g oloupaných a jemně nastrouhaných mandlí 1 žloutek čerstvě nastrouhaná citronová kůra (nebo prášek z citronové kůry) 10 g vanilkového cukru špetka soli meruňkový nebo rybízový džem na náplň

Příprava
Všechny ingredience rychle smícháme a vypracujeme těsto. V případě potřeby ho krátce zchladíme. Těsto je velmi křehké a nejlépe ho lze rozválet mezi dvěma podložkami na pečení nebo s pomocí pevného sáčku určeného do mrazáku. Vykrajujeme libovolné tvary a pečeme v troubě vyhřáté na 165 °C přibližně 12 minut do světle hněda.
Po vychladnutí k sobě spojujeme vždy 2 kusy pomocí marmelády. Nakonec můžeme posypat moučkovým cukrem.

© Foto: The Apricot Lady: Linzer Augen - Der Kekserlklassiker aus Oberösterreich
Linzer Augen - Der Kekserlklassiker aus Oberösterreich

2. Sušenky s jablečným moštem (Mostkekse)

Ingredience
250 ml moštu, zredukujeme na 4 cl
250 g hladké mouky
200 g másla
1 žloutek
špetka soli
rybízová nebo malinová marmeláda na náplň
1-2 bílky na potření
vanilkový cukr smíchaný s jemně prosátým moučkovým cukrem na posypání

Příprava
Mošt zredukujeme na mírném plameni na 4 cl (dvě panákové skleničky), aby se chuť zintenzivnila. Mošt a ostatní přísady dáme do mísy nebo na pracovní plochu. Ručně promícháme, rychle zpracujeme a vytvoříme křehké těsto. Necháme ho 2-3 hodiny odpočívat v chladničce přikryté potravinovou fólií.
Těsto rozválíme mezi dvěma podložkami na pečení posypanými trochou mouky, nebo pomocí vakuových sáčků, na tloušťku přibližně 3 mm. (Pokud však nezpracováváme příliš velké množství těsta najednou, lze ho snadno rozválet i na dobře pomoučené pracovní ploše.) Vykrajujeme kulaté tvary o průměru 4-5 cm nebo malé obdélníky pomocí cukrářského vykrajovátka nebo nože. Okraje koleček nebo obdélníků potřeme bílkem, doprostřed dáme trochu marmelády, jejich hrany přiložíme k sobě a okraje dobře přitiskneme.
Položíme je na připravený plech a pečeme pod dohledem v předehřáté troubě při 165-175 °C 12-14 minut do bleda. Teplé cukroví posypeme směsí vanilkového a moučkového cukru.

3. Perníčky

Ingredience
300 g žitné mouky 180 g hnědého řepného cukru s vyšším, či nižším obsahem melasy 10 g skořice 10 g jedlé sody 20 g perníkového koření 2 vejce 80 g medu Na potření: mléko nebo rozšlehané vejce

Příprava
Všechny ingredience smícháme dohromady, vypracujeme těsto a necháme ho přes noc odpočinout při pokojové teplotě. Na pomoučené pracovní ploše nebo mezi dvěma podložkami na pečení vyválíme těsto na tloušťku 3 mm a vykrajujeme libovolné tvary (nepoužíváme při tom příliš mnoho mouky), potřeme mlékem nebo vejcem a pečeme při 165 až 175 °C 10 až 12 minut do světle hněda. Vyjmeme z trouby a ještě horké je můžeme potřít perníkovou polevou (perníčky získají lesklý povrch). Po vychladnutí perníčky zdobíme čokoládovou, bílkovou nebo cukrovou polevou. Můžeme je také posypat čokoládovým posypem nebo barevným cukrem

© Foto: Oberösterreich Tourismus GmbH./Andreas Röbl: Lebkuchen aus Oberösterreich
Lebkuchen aus Oberösterreich

4. Ořechové pusinky (Nussbusserl)

Ingredience
2 bílky 200 g jemného krystalového cukru 2 cl vody 90 g lískových oříšků, jemně mletých 40 g hladké pšeničné nebo jemné špaldové mouky 40 g tekutého a přechlazeného másla špetka soli případně trochu skořice

Příprava
Bílky vyšleháme s polovinou cukru a solí do tuha. Zbylý cukr vaříme s vodou, dokud směs nezpění. Ještě horkou směs vmícháme za stálého míchání do vyšlehaných bílků. Mícháme, dokud směs nevychladne. Přidáme ořechy, mouku a případně trochu skořice a nakonec vmícháme rozpuštěné máslo. Směs naplníme do zdobicího sáčku s kulatým nástavcem a na připravený plech vytlačíme malé kopečky. Pečeme v předehřáté troubě při teplotě 165-175 °C 10-12 minut do světle hněda. Pusinky můžeme před pečením nechat trochu oschnout.

5. Vanilkové rohlíčky (Vanillekipferl)

Ingredience
300 g hladké mouky 250 g másla 120 g jemně mletých lískových oříšků (mandlí, vlašských ořechů, arašídů nebo dýňových semínek) 100 g moučkového cukru nebo jemného krystalového cukru, jemně prosátého 20 g vanilkového cukru špetka soli jemně prosátý moučkový cukr smíchaný s vanilkovým cukrem na posypání

Příprava
Všechny ingredience smícháme rukama v míse nebo na pracovní ploše a rychle vypracujeme těsto. Přikryjeme ho potravinovou fólií a necháme alespoň 2-3 hodiny odpočívat v chladničce. Vytvarujeme podlouhlé válečky (3 cm silné) a kartou na těsto odkrajujeme malé kousky.

číst dál

Dlaní vytvarujeme válečky dlouhé asi 4 cm a ohneme je do tvaru rohlíčků. Položíme je na připravený plech a pečeme pod dohledem v předehřáté troubě při 165-175 °C 10-12 minut do bleda. Ještě horké rohlíčky posypeme na plechu směsí moučkového a vanilkového cukru. Necháme je vychladnout a pomocí špachtle je opatrně sundáme z plechu. Skladujeme v pevně uzavřené nádobě. Recepty s laskavým svolením poskytl hotel Landhotel Grünberg am See v Gmundenu.

© Foto: Aus dem Kochbuch Süßes zur Weihnachtszeit von Ingrid Pernkopf/Pichler Verlag: Vanillekipferl
Vanillekipferl