© Foto Oberösterreich Tourismus GmbH/Moritz Ablinger: Morgenstimmung beim Campingulraub mit Blick auf den Attersee und das Höllengebirge im Salzkammergut.
Morgenstimmung beim Campingulraub mit Blick auf den Attersee und das Höllengebirge. Ein Paar hat den Camping Van am Straßenrand geparkt und spaziert über eine Wiese. Die Sonne geht gerade auf, tiefstehende Wolken sind über dem Attersee zu sehen.
Hledám
Hledat
Zavřít

Okružní jízda po kempech v Horním Rakousku

Země hor, země jezer, země čerpající sílu z řeky, země měst. Každý, kdo projíždí Horním Rakouskem, si může postavit karavan, obytný vůz nebo stan tak, aby měl náležitý výhled na Dunaj, světoznámá jezera Solné komory nebo majestátní vrcholy hor. Cesta do neočekávaného.

Výchozím bodem okružní jízdy Horním Rakouskem je město ležící na soutoku tří řek, Pasov, na bavorsko-rakouských hranicích. V Horním Rakousku jsou překvapení na denním pořádku. To je zřejmé již několik kilometrů za hranicemi u Pasova. 

 

Krajina horního údolí Dunaje se zalesněnými břehy je nádherná. Ale věděli jste, že se právě zde v obci Engelhartszell nachází první Zero Energy muzeum na světě? Dalším tajným tipem pro zasvěcené je muzeum umění Schütz Art Museum, které je domovem děl klasické moderny od Klimta, přes Schieleho a Kokoschku, až po Waldmüllera, Molla a Eggera-Lienze. Mimochodem, milovníci krásných výhledů mohou z Engelhartszellu vyrazit na "Panoramatickou stezku Sauwald", do výšin nad ohromnou řekou střední Evropy.

Údolím Dunaje vede nejpůvabnější trasa napříč Horním Rakouskem do hlavního města spolkové země, Lince, a nabízí jedinečné přírodní zážitky. V oblasti Schlögenské smyčky si Dunaj razí cestu tvrdou horninou svého koryta a vytváří tak dvojitou smyčku. Po krátké túře se vám z Schlögenské vyhlídky naskytne nádherný výhled.

Linec: Pulzující srdce Horního Rakouska

Mezi starobylou žulovou náhorní plošinou regionu Mühlviertel na severu a hřebenem Kürnberského lesa na jihu si Dunaj razí cestu směrem do Lince.

Linec je živé město plné kontrastů, které své návštěvníky překvapí v každém ohledu. Na jedné straně zde naleznete úzké uličky historického centra, na straně druhé pak nečekaně prostorné a široké náměstí Hauptplatz. A jako protiváhu k tomu všemu mnoho památek moderní kultury a architektury. Jako příklad můžeme jmenovat třeba Muzeum umění Lentos přímo na Dunaji, které je působivým domovem současného umění. A přímo na protějším břehu se nachází Ars Electronica Center, jedno z nejneobvyklejších muzeí na světě. Nehledí totiž do minulosti, ale do budoucnosti a ptá se, jak nové technologie mění naši společnost.

Mühlviertel a město pivovarů

Zde se vyplatí udělat si odbočku směrem na sever. Region Mühlviertel, pahorkatina z žulové vyvřeliny, která se utvářela miliony let, se může pochlubit kopcovitou krajinou s mnoha nádhernými výhledy. Skrytým klenotem gotického sochařství je Křídlový oltář v Kefermarktu, jehož postavy se neuvěřitelně realisticky a živě obracejí k divákovi. Ještě několik kilometrů severněji se nacházejí kompletně zachovalé středověké hradby města s pivovarnickou historií, Freistadtu. Město je známé nejen díky svým pivům typickým pro region Mühlviertel. Jedinečná je i právní forma místního pivovaru. Protože podíly z „Pivní komuny“, počítané ve „vědrech“, jsou od nepaměti spojeny s vlastnictvím domu v historickém centru Freistadtu.

 

© Foto Oberösterreich Tourismus/Mühlviertler Alm Freistadt/Robert Maybach: Hopfenplantage im Mühlviertel.
Mühlviertler Landschaft mit einer Hopfenplantage mit hochgewachsenen Pflanzen, Wald und einem Feldweg dazwischen.

Pěstování chmele a čepování pi
čepování piva

video

Štýr a Národní park Kalkalpen

Je čas se znovu stočit na jih, přes Dunaj a kolem města Enns, nejstaršího města Rakouska s charakteristickou městskou věží, směrem na Štýr. Toto město leží na soutoku řek Enns a Steyr, které se spojují na pozadí jednoho z nejkrásnějších historických měst Rakouska. V dávných dobách přiváželi lodivodi po těchto řekách železo ze štýrského Erzbergu. A s ním i prosperitu a bohatství. Městské domy odrážejí všechny architektonické slohy od gotiky přes baroko až po rokoko. Ve čtvrti Wehrgraben se nacházejí památky odkazující na průmyslovou historii města.

Především je však Štýr branou do Národního parku Kalkalpen. Největší rakouský lesní národní park je útočištěm vzácných rostlin a živočichů. Rysi se zde prohánějí horskými lesy s prastarými buky, které jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Pokud budete pokračovat na jih divoce romantickým údolím Ennstal do stále mohutnějších hor, měli byste si v Reichramingu udělat sportovní zajížďku nahoru po cyklostezce Hintergebirgsradweg. Cesta je zde široká, opakovaně však vede tunely vytesanými ve skalách, a připomíná dobu, kdy se zde těžilo dřevo a z údolí se odváželo lesní železnicí.

Další nádhernou trasou vedoucí horskou krajinou na okraji národních parků je cesta přes průsmyk Hengstpass do rekreační oblasti Pyhrn-Priel. Zde se severní Vápencové Alpy zvedají do výšky přes 2000 metrů. Na hoře Wurbauerkogel ve Windischgarstenu stojí Panoramatická věž národního parku, skleněná vyhlídka pro všechny, kteří se rádi dívají do dálky a počítají vrcholy na obzoru. Kromě poklidného rozjímání vám však Wurbauerkogel může nabídnout opravdové dobrodružství, které zažijete v náročně uspořádaném Bikeparku a na rychlé bobové dráze „Alpine Coaster“.

I zde se vyplatí udělat si zajížďku do údolí Stodertal. Jezero Schiederweiher v Hinterstoderu bylo před několika lety Rakušany zvoleno nejkrásnějším místem země. Když se v jeho vodě odrážejí špičaté vrcholky pohoří Totes Gebirge, vzniká jeden z nejkrásnějších motivů pro fotografování Alp.

Hory, jezera, sůl

V hornorakouských klášterech se pěstuje kultura a tradice. Za zdmi kláštera se však lidé umí i bavit. Každý, kdo při projížďce údolím Kremstal spatří věže opatství Schlierbach, by měl zvážit kulinářskou přestávku. Cisterciácký klášter totiž provozuje sýrárnu a gurmánské centrum, které vás zve k ochutnávce. Chutná poslední zastávka před cestou do regionu Solné komory.

Údolí Almtal je branou do regionu hor a jezer, plného lesů a odpočinku. Tam, kde v údolí tiše spočívá jezero Almsee, vědí lidé o ozdravných účincích lesa. „Waldness“ je název pro relaxační a blahodárné pobyty mezi stromy v doprovodu profesionálních koučů. Vždyť i jezero Traunsee, nejhlubší jezero v Rakousku, je zde vzdáleno jen co by kamenem dohodil. Gmunden, městečko ležící na jeho severním břehu, je domovem “Gmundenské keramiky“, ušlechtilé kultury stolování z Horního Rakouska. V Solné komoře, kde snad vynalezli letoviska, příroda nešetří superlativy. Kdo se vydá dále k jezeru Attersee, uvidí největší vnitrozemské jezero v celém Rakousku. Nejlepší kulisa pro vychutnání čerstvě ulovených ryb. A inspirace, kde Gustav Klimt a Gustav Mahler během letních pobytů dosáhli absolutních výšin svého umění.

Velká jména, která nemůžete na své cestě po regionu Solné komory minout. Podél stejnojmenného potoka se údolím Weißenbachtal vine cesta oblíbená mezi znalci regionu Solné komory, která vede od jezera Attersee přes údolí Trauntal až do města Bad Ischl. Město, které bude v roce 2024 spolu s okolním regionem Solné komory Evropským hlavním městem kultury, je mnohem víc než jen bývalé letní sídlo císaře. Ano, Císařskou vilu a zákusek Zaunerstollen v bývalé k. k. dvorní cukrárně Zauner samozřejmě musíte zažít. Ale pak je tu ještě Katrin, místní hora města Bad Ischl s lanovkou a úchvatným výhledem na majestátní horu Dachstein. A každý, kdo se někdy vydal na výlet k Rettenbachalm nikdy nezapomene, jaké lahůdky se tam podávají.

Když už jsme zmínili Dachstein. Nejvyšší hora Horního Rakouska se nachází v nejjižnějším cípu této spolkové země. Lanovka vás vyveze na vrchol k vyhlídce „5fingers“. Jedná se o velkolepou vyhlídkovou plošinu s výhledem stovky metrů dolů k jezeru Hallstättersee, na jehož břehu stojí městečko Hallstatt, které je zapsané na Seznam světového dědictví UNESCO, a dalo jméno celé jedné epoše lidských dějin. Solné doly Salzwelten Hallstatt umožňují návštěvníkům nahlédnout do nejstaršího solného dolu na světě. Samotný Dachstein je protkán rozvětvenými jeskynními systémy, které jsou postupně prozkoumávány. Působivá je také túra přes Obří ledovou jeskyni s třpytivými mrazivými sochami, které vytvořila sama příroda.

Trasu přes region Solné komory provázejí další názvy velkých jezer. Jezero Wolfgangsee nabízí jedinečnou možnost zaparkovat mobilní dům přímo u tyrkysově zelené hladiny vody. Dále zde také můžete v plné parádě vyjet ozubnicovou železnicí na horu Schafberg. Užijete si zde panoramatický výhled na jezera Solné komory. Další ideální zastávkou pro každého, kdo se chce v klidu koupat nebo se věnovat vodním sportům, je jezero Mondsee. Je to nejteplejší jezero ke koupání v regionu. Ideální místo pro zakončení cesty po Horním Rakousku, na kterém můžete ještě nějaký čas setrvat. Protože ty okamžiky jsou opravdu nádherné a je potřeba si je vychutnat.

Na vřesoviště, na hrad a k bio zelenině

Pokud chcete být při koupání v jezeře mezi prvními v sezóně, zajeďte o kousek dál. Tam, kde se hornorakouský region Innviertel setkává se salcburským regionem Flachgau, vykouzlila příroda nádherné poklady. Mořská jezera, jako je Heratingersee nebo Holzöstersee, mají tu úžasnou vlastnost, že na začátku roku dosahují mimořádně příjemné teploty vody. Jsou proto ideální ke krátkému přenocování a cachtání se ve vodě. Za tento fenomén jsou zodpovědná rašeliniště v této oblasti. Mezi nimi i Ibmerské vřesoviště, jež je největší souvislé vřesoviště v Rakousku s rozmanitou flórou a faunou. Nebo Weidmoos, kde žijí vzácné druhy ptáků. Příroda jde v Innviertelu ruku v ruce s technikou a inovacemi. Obdivovat můžete Motohall KTM v Mattighofenu, domov celosvětově úspěšného výrobce motocyklů. A už před mnoha staletími zde lidé uměli umně stavět. Na bavorském břehu řeky Salzach se impozantně tyčí zámecký komplex Burghausen, jenž je se svou kilometrovou přístavbou nejdelším hradem na světě.

Přes Braunau, největší město regionu Innviertel s gotickým náměstím a jednou z nejvyšších kostelních věží v Rakousku, pokračujeme k horkému prameni. Voda bublající z hlubin napájí bazény Therme Geinberg. Karibská pláž laguny se slanou vodou Innviertel je ideálním místem pro hlubokou relaxaci. Termální vodu však ocení nejen lidé hledající relaxaci. Také rostliny ve sklenících „BIOhof Geinberg“ se při jejím udržitelném ohřevu cítí mimořádně příjemně. Přímo na statku BIOhof se nachází prodejna, která zve k poznávání a nákupu regionálních specialit od výrobců z celého regionu Innviertel. U idylického koupacího jezera Pramet se nabízí zastávka. Cesta následně pokračuje do Ried im Innkreis, města, v němž sídlila a pracovala známá sochařská dynastie Schwanthalerů. Historické centrum města s mnoha pohostinnými hostinci vždy stojí za procházku. Řeka Inn tvoří hranici s Bavorskem a zároveň je životodárnou tepnou regionu. Obernberg am Inn zaujme barevnými fasádami domů a zámkem s jedinou přehlídkou dravých ptáků v Horním Rakousku. Přes Reichersberg s impozantním barokním klášterem augustiniánských kanovníků se okruh uzavírá do Schärdingu.

Barokní město na řece Inn je již opět na dosah Pasova, kde se Inn vlévá do Dunaje. Mezi barevnými domy slavné Silberzeile a současným uměním v zámecké galerii je to ideální místo pro zakončení prohlídky Horního Rakouska. A ještě chvíli se zdržet. Protože ten okamžik je úchvatný.