© Kongress- und TheaterHaus im Kurpark in Bad Ischl.
Kongress- und TheaterHaus im Hintergrund umgeben vom Kurpark in Bad Ischl.
Kongress- und TheaterHaus im Hintergrund umgeben vom Kurpark in Bad Ischl.
Hledám
Hledat
Zavřít

Co musíte zažít v Bad Ischlu

Co se vám vybaví, když se řekne Bad Ischl? Císařský pár Františka Josefa a Sisi, kteří zde trávili letní dovolenou? Lahodné Zaunerstollen? Nebo mnoho akcí, které se konají v rámci projektu „Evropské hlavní město kultury Bad Ischl - Salzkammergut 2024“?  Shromáždili jsme pro vás zajímavé atrakce, které byste při návštěvě Bad Ischlu neměli vynechat.

Návštěva císařské vily a Mramorového paláce

Poslední rakouský císař František Josef l. a jeho manželka Alžběta (Sisi) milovali Bad Ischl. Císařský pár se zde zasnoubil a císařova matka Sofie věnovala novomanželům císařskou vilu jako svatební dar. V Bad Ischlu rádi trávili letní měsíce. Dnes si můžete prohlédnout pokoje v císařské vile, kde v té době pobýval císařský pár. Kromě císařské vily se v císařském parku nachází také Mramorový palác, mramorová čajovna v tudorovském stylu. Císařský pár zde snídal a Sisi ocenila, že se sem může uchýlit. Dnes se v čajovně konají výstavy o habsburském rodu, dvorské kultuře, letovisku a mnoha dalších tématech. Díla čínského umělce Aj Wej-weje budou vystavena v rámci události hlavního města kultury v roce 2024.

Císařská vila

Vychutnejte si něco sladkého v Zauner

Návštěva cukrárny Zauner je pro mlsné jazýčky nutností, protože má za sebou dlouhou historii výroby vynikajících cukrovinek, jako jsou Zaunerstollen, Ischler Krapferl nebo tartaletky, Kaisergugelhupf, Zauner Kipferl a Kaisertorte. Viktor Zauner otevřel v roce 1927 přímo na řece Traun kavárnu „Café Esplanade Zauner“, která existuje dodnes. Philipp Zauner je sedmou generací, která vede rodinný podnik.  Jako bývalý dvorní cukrář a dvorní dodavatel si společnost klade za hlavní prioritu udržovat tradice, zachovávat osvědčené metody a zároveň být otevřená moderní době. Stammhaus v ulici Pfarrgasse i Grand Café na Esplanádě zvou k ochutnávce nostalgických pochoutek.

Cukrárna Zauner

 

© Foto Salzkammergut 2024/Sophie Köchert: Sujet Bad Ischl Salzkammergut Kulturhauptstadt Europas 2024.
Eine Frau taucht ihren Kopf in einen wie ein Kleeblatt geformten Brunnen.

Zažijte hlavní město kultury

Bad Ischl a Salzkammergut jsou „Evropským hlavním městem kultury 2024“, přičemž Bad Ischl je vlajkovým městem. Jako císařské město, hlavní město kultury 2024, kongresové, lázeňské a nákupní město nabízí působivou škálu zážitků. Po celý rok 2024 bude v Bad Ischlu a jeho okolí probíhat bohatý kulturní program: Široké kulturní spektrum sahá od koncertů a digitálního umění přes „Evropský divadelní festival“ a „Åhnlroas“ až po „Fête de la Musique“. Mezi nimi se návštěvníci mohou vydat po stopách Sisi a Lehára a malebná náměstí vybízejí k posezení a prohlídce. 

Prapor města Bad Ischl

 

Navštivte Krauli na Siriuskogl

Siriuskogl je nádherný vyhlídkový bod v Bad Ischlu, na který se dostanete během 20minutové túry. Na vrcholu stojí dřevěná rozhledna „Vyhlídka císaře Františka Josefa“ z roku 1885. Hned vedle se nachází hostinec Christopha „Krauliho“ Helda. Jeho kreativita a vášeň pro čerstvou, autentickou a především kosmopolitní kuchyni jsou nakažlivé. Krauliho podnik se vyznačuje jednoduchým, nekonvenčním, ale především oddaným způsobem vaření. V profesním i soukromém životě je znám jako kuchyňský rebel, milující tvrdohlavec a vizionář. Krauli je známý z mnoha německojazyčných televizních pořadů.

Hostinec Siriuskogl

Možnost koupit si originální klobouk Ischl

Mlynářství Bittner  existuje již od roku 1862 a je teď vedeno šestou generací mlynářů. Dnes je to Kathi Bittner,která vytváří a zdobí ručně vyráběné vlněné klobouky a svou vlastní kolekcí vdechla nový život tradičním pokrývkám hlavy. V Rakousku existují pouze čtyři podniky tohoto typu. Jasné tvary, výrazné barvy a vysoce kvalitní materiály jsou tím, co dnes láká k Bittnerům zákazníky z celého světa. Ročně projde pultem přibližně 15 000 klobouků. Tradiční klobouk Kaiser s kamzičími vousy a šňůrou je popři kolekci Kathi Bittner vlajkovou lodí rodinného podniku.

Klobouky Bittner

Lanovka na Katrin

Do lanovky a vzhůru na Katrin! Po nastoupení do jedné z nádherných a s láskou navržených lanovek, se srdce milovníků nostalgie rychle rozbuší. A po 15 minutách jízdy už jste na horské stanici Katrin Alm. Na vrcholu na návštěvníky čeká dobře rozvinutá síť turistických stezek: Od fascinujících vyhlídek až po vrcholový kříž Katrin a Rosskopf. Na vrcholu Katrin se nachází také via ferrata (obtížnost B/C), která končí u vrcholového kříže. Po túře nebo jen tak na sluníčku vás několik chat zve k útulnému odpočinku. V zimě je Katrin Alm oblíbeným cílem pro skialpinismus a túry na sněžnicích.  Náš tip: Absolvujte kurz jódlování na Katrin.

katrinseilbahn.com

Nákup suvenýrů od společnosti SISSIKUSS

Pokud si chcete z Bad Ischlu odvézt speciální suvenýr, jste na správném místě. Značka SISSIKUSS Kathariny Weglehner představuje zcela nový způsob, jak přenést bohatou minulost Salzkammergut a císařského města Bad Ischl zpět do současnosti. V podobě módních dárků a suvenýrů v moderním stylu. Téměř všechny výrobky se vyrábějí podle speciálních receptur a postupů ve vybraných manufakturách a na farmách v Salzkammergut. Podle vlastních představ a samozřejmě striktně podle ekologických a organických kritérií a využitím udržitelných výrobních metod. Nápady na design pocházejí přímo z interní tvůrčí dílny.

sissikuss.at

1 den v termálních lázních

Termální lázně Bad Ischl, které se nacházejí v malebném kraji Salzkammergut, jsou císařským místem, kde si můžete užít relaxaci a osvěžit tělo, mysl i duši uklidňujícími wellness procedurami. Posilte svou obranyschopnost v saunovém světě Relaxium, vykoupejte se v bazénu se slanou vodou nebo si zaplavte ve venkovní řece. Hosté si také mohou vybrat ze široké nabídky wellness a kosmetických procedur. Kromě termálních lázní nabízí Bad Ischl také řadu volnočasových aktivit, včetně běžeckých tras, stezek pro nordic walking a golfového centra Salzkammergut. Luxusní 4hvězdičkový hotel Royal je přímo spojen s termálními lázněmi.

EurothermenResort Bad Ischl

Procházka Trinkhalle

Při procházce Bad Ischlem určitě minete jednu budovu - Trinkhalle. Je svědkem a památníkem lázeňské tradice v Bad Ischlu. Historie Trinkhalle sahá až do roku 1829, kdy byla postavena jako „Wirerbad“ - pojmenovaná po doktoru Franzi Wirerovi, zakladateli lázní Ischl a osobním lékaři císařské rodiny. Vídeňský architekt Franz Xaver Lössl navrhl „Soolenbadhaus“ (Solankové lázně) ve stylu řeckého chrámu. V průběhu let byla budova rozšířena, ale její centrální hlavní vchod a sloupy zůstaly zachovány. Interiér původně sloužil jako hala pro pitné kúry, později se zde konaly i koncerty lázeňské hudby. Dnes je Trinkhalle prvním přístavem pro hosty.

Trinkhalle Bad Ischl

Obdivujte budovu kongresu a divadla

Tato velkolepá budova, bývalý Kurhaus, byla postavena v roce 1875 jako místo konání koncertů a plesů pro hosty císařského páru Františka Josefa I. a Alžběty. V roce 1965 budovu z velké části zničil ničivý požár; plamenům unikl pouze divadelní sál.

Dům byl přestavěn téměř identicky. V roce 1997 byl kompletně zrekonstruován a přejmenován na „Kongress & Theaterhaus“ (Kongresový a divadelní dům). Dnes se zde konají plesy, kulturní akce a různá představení slavného Lehárova festivalu Bad Ischl.

kongress-badischl.at

Vydejte se na okružní jízdu k Lehárově vile

Lehárova vila v Bad Ischlu byla letním sídlem slavného skladatele Franze Lehára (1870-1948). Franz Lehár koupil vilu v roce 1912 a až do své smrti v ní téměř každý rok v letních měsících žil. Lehár se rád uchýlil do ústraní své vily na řece Traun. Zde čerpal sílu a inspiraci pro svá díla. Vytvořil skvělé operety jako „Veselá vdova“, „Hrabě z Lucemburku“, „Paganini“, „Carevič“ a „Země úsměvů“. Působivá, původně zachovalá vila je dnes muzeem a působivou památkou v regionu, v současné době se však renovuje. Na počest Franze Lehára se v Bad Ischlu každoročně koná Lehárův festival - největší rakouský operetní festival.

K Lehárově vile

Do muzea v Bad Ischlu

Muzeum města Ischl se nachází v historické budově, která byla kdysi dědičným sídlem rodiny Seeauerů vyrábějících sůl a později hotelem Austria. Své zasnoubení zde oslavili také mladý císař František Josef a bavorská princezna Alžběta. Dnes představuje vývoj města Bad Ischl, zejména význam výroby soli a jeho vzestup na úroveň lázeňského města a císařského letního sídla. Vystaveny jsou uniformy a artefakty císaře Františka Josefa, lovecké pušky a obrazy. Lidovou kulturu reprezentují mimo jiné selské usedlosti s původním vybavením a předměty, které jsou svědky staletých zvyků, jako je Glöcklerlauf nebo masopust. V části muzea se nachází sbírka Hanse Sarsteinera z východní Asie. Prohlídka končí tématem Ischl na přelomu století.

Muzeum města Ischl

Poloha a přehled zajímavostí v Bad Ischlu

Více informací o Bad Ischlu