© Foto: Oberösterreich Tourismus GmbH/Robert Maybach: Landschaft im Mühlviertel
Grüne Hügellandschaft im Mühlviertel
HledámHledat
Zavřít

Zveme Vás na virtuální putování po Horním Rakousku

Cestování nás obohacuje a z cest se rádi vracíme domů. Zkusme to nyní obráceně, z domova se vydejme na virtuální cestu po Horním Rakousku. Čtvrtá největší spolková země se rozprostírá od hranice s Českou republikou na severu, přes údolí Dunaje a kopcovitý úrodný kraj v podhůří Alp, až po alpské hřebeny. Jižní hranici kraje vévodí téměř 3 000 m vysoký Dachstein, nejvyšší hora Horního Rakouska.

 

Horní Rakousko: An Incredible Journey – Horní Rakousko z ptačí perspektivy

Geoff Tompkinson, britský multimediální  umělec zachytil Horní Rakousko, v působivém filmu. Dívá se na zemi z ptačí perspektivy. Ostrým okem jestřába však vidí detaily a nechává prolínat prostor a čas, a tak se stává okno budovy „časoprostorovou smyčkou“ mezi dvěma reálnými místy, která jsou od sebe několik desítek kilometrů vzdálená.  Střídají se roční období a podmanivá hudba nás vtahuje do děje – do krás a života Horního Rakouska.

 

© Foto: Oberösterreich Tourismus GmbH/Geoff Tompkinson: Blick auf Hallstatt
Blick auf Hallstatt

Oceňovaný
Timelapse Film

video

360° Panorama Dachstein-Salzkammergut

Hallstatt – pro mnohé nejkrásnější místo na světě ... Projděte se od přístaviště na náměstí a užijte si vyhlídku na vysokohorskou kulisu s jezerem. Okolní alpská krajina je dechberoucí v každém ročním období, pro svoji jedinečnost je tento region součástí Světového dědictví UNESCO. 

 

Virtuální procházka od jezera Schiederweiher do Stodertal v regionu Pyhrn-Priel

Přehradní jezero Schiederweiher v Hinterstoder bylo v roce 2018 zvoleno nejkrásnějším místem Rakouska. To se není co divit, přehradní jezero říčky Krumme Steyr s kulisou štítů Großen Priel je námětem pro romantickou pohlednici z dovolené v Alpách. Virtuální procházka začíná na březích jezera Schiederweiher, dále nás zavede k pramenům řeky Steyr, k vodopádu, podél vodních nádrží až nahoru do horského sedla Tote Gebirge.

 

Virtuální prohlídka voestalpine Stahlwelt

Průmyslové srdce Lince je z oceli. A jak toto srdce bije a jak se vyrábí ocel a co se vyrábí z oceli je k vidění v expozici „voestalpine Stahlwelt" – interiér připomíná obrovskou pánev vysoké pece a v ní se vznáší 80 chromovaných koulí. Pohled ze střechy budovy panoramaticky zobrazuje rozlehlý areál oceláren, včetně vysoké pece zvané „Riese“(Obr).

 

Umění v muzeu digitálně: Lentos Kunstmuseum Linz

Muzeum moderního umění  Lentos v Linci je nepřehlédnutelné pro svoji  moderní budovu na nábřeží Dunaje. Uvnitř muzeum představuje díla moderního umění, obrazy od G.Klimta, E.Schiele, O.Kokoschky, A. Warhola a K.Haringa. V digitálním projektu „Ven ze šuplíku“ představuje muzeum Lentos grafiky známých umělců.

 

Jak se peče linecký dort - Linzer Torte

Slavný linecký dort peče v Linci rodina Jindráků. Původní recept je 300 let starý a podle historiků jde o nejstarší dort na světě.  Stačí smíchat mouku, máslo, pražené lískové oříšky, cukr, vejce a koření. Nesmí chybět rybízová marmeláda a na povrch dortu plátky mandlí. Dorty se pečou v Linci celoročně a posílají je do celého světa.

 

360° Video z vrcholku Schafberg

Hora Schafberg je hora superlativů a to nejen pro Horní Rakousko. Je to oblíbené výletní místo, jehož vrcholek lze dosáhnout ozubnicovou dráhou Schafbergbahn z malebného městečka St. Wolfgang. Tato trať s 26 procenty převýšení je od roku 1893 nejstrmější zubačkou s parním pohonem v Rakousku. Na vrcholku hory doslova trůní nejstarší horský hotel v Rakousku, Berghotel Schafbegrspitze. A z vrcholku se otevírá fantastický panoramatický pohled na 7 jezer, například Mondsee, Attersee, Wolfgangsee nebo na horské štíty Höllengebirge, ledovcový masiv Dachsteinu a v dálce se skví Watzmann.

 

© Foto: Ulrike Weichselbaum: Blick vom Schafberg auf die Spinnerin
Blick vom Schafberg auf die Spinnerin

Schafberg 360°pohled

video

Poslechněte si St. Florianer Sängerknaben

Chlapecký pěvecký sbor z kláštera St. Florian je v Horním Rakousku ikonou, příští rok oslaví 900 let tradice sboru. Rozesmátí kluci v typických námořnických košilích mají za sebou již pěknou řádku vydaných CD a DVD. Sbor si získává srdce publika na celém světě, podílejí se na operních produkcích ve Vídni, každý rok podnikají turné do vzdálených zemí. A jsou to profesionálové každým coulem, vždy podají ten nejlepší výkon. Přejeme příjemný poslech výběru těch nejlepších hudebních kousků sboru.

© Foto: Oberösterreich Tourismus GmbH/Robert Maybach: St. Florianer Sängerknaben
St. Florianer Sängerknaben

Chlapecký pěvecký sbor
z kláštera St. Florian

video

360° Panorama regionu Mondsee-Irrsee

Jezero  Mondsee (Měsíční jezero) v oblasti Salzkammergut (Solné komory) dostalo název podle tvaru protáhlého půlměsíce. Voda v jezeře je nejen dokonale čistá, ale i neobvykle teplá, v létě může mít i 27 stupňů Celsia. Nad jezerem ční Drachenwand (Dračí stěna), oblíbený cíl horolezců. Panoramatická prohlídka nás zavede na romantické náměstí městečka Mondsee, jemuž vévodí majestátní basilika, užijeme si pohled na jezero a okolí z paluby lodi a přes hřeben hor se přeneseme k jezeru Irrsee. 

 

© Foto: Oberösterreich Tourismus GmbH/Andreas Röbl: farmářské koblihy
farmářské koblihy

Recept na závěr: Sedlácké koblihy

Hornorakouská kuchyně je podobá té naší, místní rádi vaří, pečou, smaží. Vše je děláno s láskou a pokud možno z čerstvých a dobrých surovin, které dává místní krajina a příroda. Zkuste si připravit sedlácké koblihy „Bauernkrapfen“. Dobrou chuť.    

  • 1000 g mouky
  • 1 kostka čerstvých kvasnic nebo 1 balíček sušeného droždí
  • 550 ml vlažného mléka
  • 3 žloutky
  • 60 ml oleje nebo rozpuštěného másla
  • 10 g soli
  • 40 ml pálenky z ovoce nebo slivovice
  • 20 g cukru
číst dál

Mléko a cukru spojíme s kvasnicemi, smícháme se všemi přísadami a vytvoříme středně tuhé kynuté těsto. Necháme vzejít. Oddělíme malé části těsta a vytvoříme kuličky. Přikryjeme a necháme znovu vzejít.

 

Kuličky opatrně pomoučněnýma rukama roztáhneme a vytvoříme tak uprostřed důlek, nesmí se nám však uprostřed roztrhnout. Horní stranou dolů je ponoříme do horkého tuku (olej nebo tuk na smažení), případně je ještě polijeme horkým tukem, a po 2 až 3 minutách otočíme a dopečeme.

 

Doprostřed vložíme meruňkovou marmeládu a pocukrujeme.

 

Pikantní sedlácké koblihy: Části těsta těžké à 30 vytvarujeme dokulata jako koblihy, osmažíme, necháme vychladnout, rozpůlíme a plníme liptovskou pomazánkou, tvarohem s bylinkami, sýrovým krémem atd – chutná skvěle k aperitivu!

 

Tip: Můžeme je jíst i jako přílohu k pokrmům z divočiny, ragú, kyselému zelí atp.