Hledám
Hledat
Zavřít

Postřehy odjinud

Česká televize vysílá Postřehy odjinud z Horního Rakouska

Oblíbený pořad televizních fejetonů odstartoval 9. ledna 2021 13-ti dílný seriál putování po Horním Rakousku, tentokrát očima Pavla Poláka. Každou sobotu, až do 4.dubna na ČT 1 ve 12.50 (v reprízách na ČT 2 nebo online) můžeme navštívit a poznat sousední spolkovou zemi Rakouska, která je nám tak blízká a je překvapivě rozmanitá.

Na Dunaji, který tvořil před tisíci lety hranici římské říše navštívíme nejstarší město Rakouska Enns, které se jako tábor římských legionářů jmenovalo Lauriacum a mučednickou smrtí zde zemřel sv. Florián. Hornorakouskou Solnou komoru (Salzkammergut) miloval císař František Josef I. jako své letní sídlo. Tyrkysové jezero Attersee inspirovalo Gustava Mahlera i Gustava Klimta a podíváme se do nejstaršího solného dolu na světě. Dozvíme se, že první železnice na evropském kontinentě tzv. koněspřežka vedla z Českých Budějovic přes Linec až k jezeru Traunsee do městečka Gmunden, aby přepravovala sůl a že bukové lesy Národního parku Vápencové hory (Kalkalpen) jsou přírodním světovým dědictvím UNESCO.

A dozvíme se, co je to Zille a že dodací lhůta ručně šitých kožených kalhot je 10 let. Toto vše a ještě mnohem více zachytily Postřehy z Horního Rakouska. 

Dík!

Seriál fejetonů o Horním Rakousku vnikl díky profesionalitě týmu České televize: dramaturgovi Karlu Bělohlavému, režisérovi Jaroslavu Večeřovi, mágovi kamery  Krunoslavovi Kiko Ketelešovi a zkušenému redaktorovi Pavlu Polákovi. Během 14-ti dní natáčení v Horním Rakousku pořídil tým 18 hodin materiálu, najezdil 2.500 km a nalétal 5 hodin dronem.

 

 

Česká televize