Krajina horního údolí Dunaje se zalesněnými říčními břehy je nádherná. Ale že se právě zde, v obci Engelhartszell, nachází první muzeum nulové energie na světě? Umělecké muzeum Schütz je opravdovým tipem pro zasvěcené a je domovem děl klasické moderny od Klimta, Schieleho a Kokoschky až po Waldmüllera, Molla a Eggera-Lienze. Milovníci krásných výhledů se mohou z Engelhartszellu vydat po"Sauwald Panoramastraße" do výšin nad velkou řekou střední Evropy.
Údolím Dunaje vede nejpůvabnější trasa napříč Horním Rakouskem do zemského hlavního města Lince - s jedinečným přírodním zázrakem. V údolí Schlögener Schlinge si Dunaj razí cestu tvrdou skálou svého koryta ve dvojité smyčce. Po krátkém výšlapu se vám naskytne nádherný výhled ze Schlögener Blick.
Mezi starobylou žulovou plošinou Mühlviertel na severu a hřebenem Kürnberského lesa na jihu si Dunaj razí cestu do Lince.
Linec je živé město plné kontrastů, které překvapí v každém ohledu. Na jedné straně jsou tu historické uličky starého města, nečekaně prostorné a široké hlavní náměstí a naproti tomu mnoho památek moderní kultury a architektury. Například Muzeum umění Lentos přímo na Dunaji, působivý domov současného umění. A hned na protějším břehu se nachází centrum Ars Electronica, pravděpodobně jedno z nejneobvyklejších muzeí na světě. Nehledí do minulosti, ale do budoucnosti a zabývá se otázkou, jak nové technologie mění naši společnost.
Na tomto místě stojí za to udělat si odbočku na sever. Mühlviertel, žulová vrchovina, která se leštila miliony let, je kopcovitá a plná výhledů. Skrytým klenotem gotického sochařství je okřídlený oltář Kefermarkt, jehož postavy se neuvěřitelně realisticky a živě obracejí k divákovi. A o několik kilometrů severněji leží zcela zachovalé středověké hradby pivovarnického města Freistadt. Město je proslulé nejen svými typickými mühlviertelskými pivy. Unikátní je i právní forma zdejšího pivovaru. Podíly"pivovarského společenství", počítané ve "vědrech", jsou totiž od nepaměti spojeny s vlastnictvím domů v historickém centru Freistadtu.
Je čas vydat se opět na jih, přes Dunaj a kolem Ennsu, nejstaršího rakouského města s pozoruhodnou městskou věží, do Steyru. Toto město leží na řekách Enns a Steyr, které se spojují na pozadí jednoho z nejkrásnějších starých rakouských měst. V dávných dobách po těchto řekách dopravovali lodníci železo ze štýrského Erzbergu. A s ním i prosperita a bohatství. Městské domy odrážejí všechny architektonické slohy od gotiky přes baroko až po rokoko. A ve čtvrti Wehrgraben se nacházejí historické památky průmyslové historie.
Především je však Steyr branou do národního parku Kalkalpen. Největší rakouský lesní národní park je útočištěm vzácných rostlin a živočichů. Rysi se zde plíží horskými lesy s prastarými buky, které jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Ti, kdo cestují dále na jih divokým a romantickým údolím Enns do stále mohutnějších hor, by si měli udělat sportovní odbočku na cyklostezku Hintergebirgsradweg u Reichramingu. Její široká trasa, která opakovaně vede tunely vytesanými do skály, připomíná dobu, kdy se zde těžilo dřevo a z čela údolí se odváželo lesní železnicí.
Nádhernou trasou horskou krajinou na okraji národních parků je cesta přes průsmyk Hengstpass do rekreační oblasti Pyhrn-Priel. Zde se severní vápencové Alpy zvedají do výšky přes 2 000 metrů. Na vrcholu Wurbauerkogel ve Windischgarstenu stojí panoramatická věž národního parku, prosklená vyhlídka pro všechny, kdo se rádi dívají do dálky a počítají vrcholy na obzoru. Kromě veškerého klidu je však Wurbauerkogel skutečnou dobrodružnou horou s náročným bikeparkem a rychlou dráhou"Alpine Coaster".
Vyplatí se zde také udělat si zajížďku do údolí Stodertal. Rybník Schiederweiher v Hinterstoderu byl před několika lety Rakušany zvolen nejkrásnějším místem v zemi. Když se v jeho vodě odrážejí rozeklané vrcholky pohoří Totes Gebirge, vytváří jeden z nejúžasnějších fotografických motivů v Alpách.
V hornorakouských klášterech se pěstuje kultura a tradice. Za zdmi klášterů se však lidé umějí také bavit. Pokud na své cestě údolím Krems zahlédnete věže opatství Schlierbach, měli byste zvážit kulinářskou přestávku, protože cisterciácké opatství provozuje sýrárnu s degustačním centrem. Je to vynikající poslední zastávka před pokračováním do Solné komory.
Almtal je první předzvěstí horské a jezerní oblasti, zalesněné a odpočinkové. Tam, kde v čele údolí tiše leží jezero Almsee, lidé vědí o zdravých účincích lesa."Waldness" se říká relaxačním a blahodárným pobytům mezi stromy v doprovodu profesionálních trenérů. A konečně, jezero Traunsee, nejhlubší jezero v Rakousku, je vzdáleno jen co by kamenem dohodil. Gmunden na jeho severním břehu je domovem"Gmundner Keramik", jemného nádobí z Horního Rakouska. V Solné komoře, kde byla vynalezena letní dovolená, příroda nešetří superlativy. Pokud se vydáte k jezeru Attersee, uvidíte největší vnitrozemské jezero v celém Rakousku. Dokonalá kulisa, kde si můžete vychutnat čerstvě ulovené ryby. A inspirace, kde se Gustav Klimt a Gustav Mahler během letní dovolené vznesli k absolutním vrcholům svého umění.
Velká jména, která při cestě po Solné komoře nemůžete minout. Cesta oblíbená mezi znalci Solné komory se vine údolím Weißenbachtal podél stejnojmenného potoka od jezera Attersee přes údolí Traun až do Bad Ischlu. Město, které bude v roce 2024 spolu s okolní oblastí Solné komory Evropským hlavním městem kultury, je mnohem víc než jen někdejší císařovo letní sídlo. Ano, císařská vila a Zaunerstollen bývalého k.u.k. Dvorní cukrárna Zauner jsou samozřejmě místem, které musíte vidět. Dále je tu Katrin, místní hora Bad Ischlu s lanovkou a úchvatným výhledem na majestátní Dachstein. A kdo někdy podnikl výšlap na Rettenbachalm, nikdy nezapomene na dobroty, které se tam podávají.
Když už jsme u Dachsteinu. Nejvyšší hora Horního Rakouska se nachází v nejjižnějším cípu spolkové země. Lanovka vás vyveze na"pětiprsťák", velkolepou vyhlídkovou plošinu s výhledem stovky metrů dolů na Hallstattské jezero s Hallstattem, památkou zapsanou na seznamu světového dědictví UNESCO, která dala jméno celé jedné epoše lidských dějin. Hallstattské solné světy umožňují nahlédnout do nejstaršího solného dolu na světě. Samotný Dachstein je protkán rozvětvenými jeskynními systémy, které se prozkoumávají jeden po druhém. Působivá je túra obří ledovou jeskyní s oslnivými mrazovými sochami vytvořenými přírodou.
Trasu přes Solnou komoru provázejí další jména velkých jezer. Jezero Wolfgangsee nabízí jedinečnou možnost postavit si mobilní dům přímo u tyrkysově zelené vody. A vyjeďte ozubnicovou železnicí plnou parou až na Schafberg - včetně panoramatických výhledů na jezera Solné komory. Jezero Mondsee je ideálním místem pro všechny, kdo se chtějí cákat nebo se věnovat vodním sportům. Je to nejteplejší jezero ke koupání v regionu. Ideální místo, kde můžete završit svou cestu po Horním Rakousku a ještě chvíli se zdržet. Protože ten okamžik je tak krásný.
O informace požádejte na výše uvedeném kontaktu.