Hledám
Hledat
Zavřít

Drevorubecká splavní cesta Flötzersteig (Okružní vandrovní svet Hinterstoder)

  • umělecky zajímavý, -á, -é

 Interaktivní výškový profil

Stáhnout GPS data
Vytvořit PDF

CZ: Tour-Details

výchozí místo: 4572 St. Pankraz
Cílové místo: 4573 Hinterstoder

délka trvání: 6h 49m
délka: 21,8 kilometer
Výškové metry (vzestupně): 771m
Výškové metry (sestupně): 544m

nejnižší bod: 472m
nejvyšší bod: 743m
Obtížnost: střední
Kondice: střední
panoráma: skvělé panorama

povrch cesty:
Asfalt, štěrk, suť, Turistická cesta

powered by TOURDATA

Po Vorařské stezce Flötzersteig se můžete vydat po historických stopách lesních dělníků a dřevorubců podél řeky Steyr rozmanitou krajinou celého údolí Stodertal. V turistickém světě RundWanderWelt Hinterstoder je Vorařská stezka nejdelší trasou.   
Stezka Flötzersteig Hinterstoder byla aktivně využívána až do doby kolem roku 1950 a až do té doby byla vodní cesta při přepravě dřeva z údolí Stodertal tou nejdůležitější. Po celá staletí bylo dřevo dopravováno do železářských podniků. Pracovní síly, v němčině označované jako „Flötzer“, prováděly podél řeky velmi rizikové práce. Mnoho úseků stezky vedou ještě dnes po starých cestách lesních dělníků a vorařů, kteří je v minulosti vytvořili s velkou námahou, umem a odvahou za účelem přepravy dřeva. 
Na břehu řeky Steyr, naproti hostince Steyrbrücke, přímo u mostu silnice B 138, najdete začátek stezky Flötzersteig. K výchozímu místu se dostanete bez problémů též od nádraží Hinterstoder.
Stezka vede pod mostem a po pravém břehu Steyr, podél svahu vrchu Tamberg.
Obrovský balvan uprostřed řeky na sebe poutá pozornost kousek před česlovnou. Jsou na něm vidět ještě stopy po kotvení česlic, které sloužily k zachytávání kmenů. Poté se česlice otevíraly a dřevo se plavilo po proudu dále. U česlovny vede stezka do několika schodů a následně pokračuje po rovině až k bývalé dehtárně. Hned za ní protéká malý vodní kanál s tůněmi a Vy pokračujete v příjemném stínu po stezce Karrenweg kolem stavby u česlic. Po krátkém výstupu sestoupíte k vozovce. 
Během tohoto úseku si můžete užívat ohromujících výhledů na severních a východních hory Kleiner Priel (2.136 m).     
 
Přejdete most Schrattentalerbrücke a za ním pokračujete pohodlně štěrkovou cestou a ve stínu podél řeky Steyr. Stezka se brzy včlení do luhů Steyru a po několika minutách se napojí na cestu Stampfsteg s pohádkovými zastaveními trpaslíků údolí Stodertaler na druhém břehu řeky. Nyní cesta začne stoupat na vrch Karlbaeurnander. Zde je dobře znatelné, jaké polomy napáchaly uragány Kyril v lednu 2007 a Paula v lednu 2008. Na konci polomové oblasti vede cesta do kopce až k cestě Karlbauernweg.
Nyní doleva podél svěžích luk zemědělské usedlosti Kalbauerngut, přes malou osadu a stezka Flötzersteig už se dostává k pohostinnému občerstvení Schnablgut. Tady se turistům vyplatí zastávka, protože mohou ochutnat četné domácí speciality.
Krátce nato, u další farmy zvané Gütlergut, odbočte doprava směrem k okraji lesa. Za loukou vede stezka Flötzersteig opět dolů k břehům řeky Steyr a již za chvilku uslyšíte burácení Strombodingských vodopádů.      
 
Přes most a poté krátce do kopce, kolem slepencových stěn ke „klasickému místu k fotografování“ na trase Flötzersteig, kterým jsou Strombodingské vodopády.
Následuje krátký, velmi příkrý výstup. Nad vodopády se dostanete opět k mostu, kde se vyplatí zastávka. Je vidět, jakou silou voda po tisíce let „lámala“ skálu. Také můžeme dobře vytušit, že pro dělníky bylo toto místo klíčové a že tu někteří nechali svůj život.
Stezka Flötzersteig vede nyní do mírného stoupání a brzy dojdete k příchodu k Křídové jeskyni / Kreidehöhle (malá odbočka se vyplatí), kolem pohádkového zastavení skřítků údolí Stodertal.
Nyní překročíte krátký úsek betonové cesty – potok Schwarzbach. Je to nejkratší potok v údolí Stodertal, který je dlouhý jen dva metry (pěkně vidět dole na břehu řeky Steyr). Po silných deštích se potok rozvodní a během několika minut se změní v rozbouřenou řeku, která stezku Flötzersteig okamžitě zatopí. 
Tyto scény můžete fotografovat nejlépe od protější čističky odpadních vod údolí Stodertal. Čistička se instalována ve dvou potrubích v kopci Poppenberg.
Nyní jste po stezce došli až na dno údolí Stodertal. Kolem penzionu Prielkreuz, krátce na to kolem bývalého mlýna a už jste u Kneippova areálu se zvláštními hodinami stoderského času (Stoderzeit Organuhr). Nyní už jen pár minut, abyste došli do Hinterstoderu.  
 
Alpineum je zastávkou, která se opravdu vyplatí. Působivým způsobem představuje historii údolí Stodertal, přibližuje život dělníků a dřevorubců, počátky lyžařského sportu i dramatický charakter hor.
Zpět na stezce Flötzersteig pokračujete přes klidná lužní luka k jednomu přírodnímu klenotu: Jezero Schiederweiher je nejoblíbenějším fotografickým motivem údolí Stodertal.
Opakovat se budou ohromující výhledy na hory Spitzmauer a Großer Priel, pak projdete Klinserau směrem Dieltkapelle. Stezka Flötzersteig skýtá neuvěřitelné výhledy na okolní pyšnou kulisu Mrtvého pohoří. Kolem usedlosti Dietlgut přes louku Orchtwiese, kdy budete mít po pravici skálu masivu Scheiblingstein, se brzy dostanete k hostinci Baumschlagerreith.   
 
Odtud je to už jen pár metrů k ohromujícímu prameni řeky Steyr. Ze stovek průduchů tryská Steyr a už během několika metrů tvoří úctyhodnou říčku.
 
Posaďte se a ponořte nohy do osvěžující vody, protože po zdolání stezky Flötzersteig máte za sebou opravdu úctyhodný výkon........ 
výchozí bod: Nádraží Hinterstoder
cílový bod: Horský hostinec Baumschlagerreith Hinterstoder

další informace:
  • možnost zajistit stravu

Podrobnosti - vycházky
  • tématická cest
dosažitelnost / příjezd

Dálnice A9 - exit St Pancras - doprava a pak hned doleva na stanici

parkovací poplatky

Pro všechny, kteří přijedou vlastním autem, je u vjezdu do naší obce k dispozici parkoviště pro lanovky. Tato parkoviště lze využívat bezplatně. V turistické sezóně odtud vyjíždí údolní autobus Hinterstoder, který v pravidelných intervalech spojuje obec s turistickými oblastmi v Polsterlucke, Dietlgut a až na Baumschlagerreith. Placené parkoviště z centra obce do údolí Naši hosté mají k dispozici tři parkoviště z centra obce směrem do údolí, která se nacházejí u nástupních míst na síť turistických tras nebo do turistického světa Hinterstoder a jsou vybavena informačními body o turistických nabídkách. Použití těchto tří parkovišť je zpoplatněno.

Příjezd veřejnou hromadnou dopravou
Plánovač tras pro individuální turistiku
Výhodné roční období
  • jaro
  • léto
  • podzim

O informace požádejte na výše uvedeném kontaktu.


Drevorubecká splavní cesta Flötzersteig (Okružní vandrovní svet Hinterstoder)
Pyhrn-Priel Tourismus GmbH
Hinterstoder 38
4573 Hinterstoder

telefon +43 7564 5263
fax +43 7564 5263 - 30
E-Mail hinterstoder@pyhrn-priel.net
web www.urlaubsregion-pyhrn-priel.at
http://www.urlaubsregion-pyhrn-priel.at

Mluvíme následujícími jazyky

německý

 Interaktivní výškový profil

Stáhnout GPS data
Vytvořit PDF

CZ: Tour-Details

výchozí místo: 4572 St. Pankraz
Cílové místo: 4573 Hinterstoder

délka trvání: 6h 49m
délka: 21,8 kilometer
Výškové metry (vzestupně): 771m
Výškové metry (sestupně): 544m

nejnižší bod: 472m
nejvyšší bod: 743m
Obtížnost: střední
Kondice: střední
panoráma: skvělé panorama

povrch cesty:
Asfalt, štěrk, suť, Turistická cesta

powered by TOURDATA