Rezervace ubytování

Děti
Období cesty: 2 Počet nocí
Podrobné možnosti hledání
Lokální vymezení:
Lokální vymezení
Hledat ubytování
Hledám prostory ...

Vaše poptávka

Vyplňte prosím všechna pole s označením *.

Vámi sdělené údaje, (e-mailová adresa, nepovinné údaje: oslovení, titul, jméno, příjmení, adresa, telefon, poptávka) budou společností Oberösterreich Tourismus GmbH využívány výlučně ke zpracování vaší poptávky a poskytnuty pouze v případě, že vaši poptávku bude vyřizovat třetí osoba (např. poskytovatel služeb v turistice). viz rovněž Prohlášení o ochraně dat

Static Map

Tradiční Ebenseer Glöcklerlauf (průvod zvoníků) v Ebensee 2020

Následující fotogalerii si můžete prohlížet pomocí tlačítek s šipkami (vlevo, vpravo).
Zvláštní vlastnosti
vhodné pro skupiny
vhodné pro kočárky

termín / y akce

  • 05.01.2020 / 18:00 - 19:00

Místo konání akce & Kontakt

Místo konání akce
Marktgemeinde Ebensee am Traunsee
Hauptstraße 34, 4802 Ebensee
Telefon: +43 6133 7051
E-Mail: gemeinde@ebensee.ooe.gv.at
Web: www.ebensee.at

powered by TOURDATA

Informace o akci

Dosud živá folklórní tradice patří k nejkrásnějším v místě svého vzniku i v celé zemi!

Z mnoha folklórních slavností v Ebensee patří průvod zvoníků pořádaný již asi 160 let za nocí vykuřování zlých duchů mezi nejkrásnější. Ebensee je centrem a místem vzniku této tradice, pořádané každoročně 5. ledna, v předvečer svátku Tří králů, během poslední noci vykuřování ("feiste Rauhnacht Perchta"). Průvod zvoníků má za úkol přinést spásu a požehnání dobrým duším a zahnat zlé duchy.

Družiny zvoníků, nazývané "Passen" vycházejí z různých částí městečka Ebensee a shromažďují ve středu města, mezi VW Dorfner, nádražní ulicí Bahnhofstraße a hlavní ulicí Hauptstraße. Z parku u radnice – Rathauspark pak vycházejí již zformované družiny zvoníků. Krásným motivem pro snímek je průvod zvoníků procházející uličkou "Hoch Berggasse" po schodech do kopce Kalvarienberg a dále do středu města. Zvláštní atmosféru doplňuje dechová hudba hrající různé písně z balkonu městské radnice. Aby si návštěvníci mohli jednotlivé družiny zvoníků důkladně prohlédnout, obejde každá skupina park před radnicí s vánočním stromem a velkou svíčkou kolem dokola.

Účast v průvodu je pro zvoníky s čepci dost namáhavá, protože v čepci vážícím až 20 kg, vysokém až 2 m a dlouhém až 4 m musí projít celým městečkem. Aby byli zlí duchové opravdu zahnáni, mají zvoníci kolem těla přivázány velké zvonce, připevněné na kožených páscích, jejichž ponuré zvonění má přivábit světlo.

Každý čepec je sám o sobě malým uměleckým dílem. Na zhotovení každého

z nich je potřeba pár set hodin práce. Obrázky na ně navrhuje mnoho malířů. Není to vůbec jednoduché, protože žádný motiv se nesmí opakovat. Jednotlivé motivy se pak jemně a pracně vyříznou z výkresů, proděrují a podlepí pestrým hedvábným papírem. Uvnitř dřevěné konstrukce čepce zvoníků je upevněno několik svíček. Tradiční tvary čepců jsou přilbice a pěticípý a sedmicípý čepec.

Přesně v 18:00 hodin oznámí výstřel z děla začátek průvodu zvoníků, který se koná za každého počasí.


Výběrčí prosí návštěvníky o dobrovolný příspěvek, který bude použit na úpravy a výrobu nových čepců.

Díky své originalitě a po dlouhá desetiletí pěstované lidové tradici byl Ebenseer Glöcklerlauf (průvod zvoníků z Ebensee) roku 2010 zařazen do rakouského nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Kdo by si chtěl prohlédnout konstrukci a řemeslnou zručnost potřebnou k výrobě těchto čepců ještě předtím, než se dá průvod do pohybu, může 5. ledna od 10:00 do 16:00 navštívit speciální výstavu ve velkém sále radnice. Výstavy si v den konání průvodu zvoníků můžete rovněž prohlédnout ve  Stockschützenhalle (hale střelců) od 12 hodin a od 10 hodin ve farním sále. V muzeu Ebensee byla v podkroví zřízena trvalá výstava čepců zvoníků.

Následujícího dne si můžete většinou od 10:00-17:00 prohlédnout výstavy čepců jednotlivých družin zvoníků v městských částech, ze kterých družiny pocházejí.


Pořadatelé a dějiště akcí

Marktgemeinde Ebensee am Traunsee

Hauptstraße 34, 4802 Ebensee
Telefon: +43 6133 7051
E-Mail: gemeinde@ebensee.ooe.gv.at
Web: www.ebensee.at

Způsobilost

  • Vhodné pro skupiny
  • Vhodné pro školní třídy
  • Vhodné pro kočárky
  • Vhodné pro mladistvé
  • Vhodné pro seniory
  • Vhodné pro jednotlivce
  • Vhodné s přáteli
  • Vhodné ve dvou
  • Vhodné s dítětem
Ausstellung

termín: 05.01.2020, 18:00 - 19:00 hodina, hodiny
Místo konání akce:

Dosud živá folklórní tradice patří k nejkrásnějším v místě svého vzniku i v celé zemi! Z mnoha folklórních...