Winter in Oberösterreich

Epochální kompozice.
Horní Rakousko.

Rezervace ubytování

Děti
Období cesty: 2Počet nocí
Podrobné možnosti hledání
Lokální vymezení:
Lokální vymezení
Hledat ubytování
Hledám prostory ...

Vaše poptávka

Vyplňte prosím všechna pole s označením *.

Vámi sdělené údaje, (e-mailová adresa, nepovinné údaje: oslovení, titul, jméno, příjmení, adresa, telefon, poptávka) budou společností Oberösterreich Tourismus GmbH využívány výlučně ke zpracování vaší poptávky a poskytnuty pouze v případě, že vaši poptávku bude vyřizovat třetí osoba (např. poskytovatel služeb v turistice). viz rovněž Prohlášení o ochraně dat

Věděli jste, že...

...skladatel písně "Tichá noc" se narodil v Horním Rakousku?

Franz Xaver Gruber se narodil v roce 1787 v Hochburg-Ach. Jeho rodiče byli tkalci a také Franz Xaver byl předurčen pro toto řemeslo. Učitel však tajně podporoval jeho hudební nadání. V jedenácti letech zastupoval za nemocného učitele jako varhaník. A to tak dobře, že otec souhlasil s jeho studiem na učitele a varhaníka. Stal se učitelem v salcburském Arnsdorfu. Kromě toho zastával F. X. Gruber v roce 1816 místo varhaníka v Oberndorfu, kde se setkal s pomocným knězem Josefem Mohrem a to bylo rozhodující setkání. 

Po cestách F. X. Grubera

Horní Rakousko a Tichá noc

Rodný dům Franze Xavera Grubera byl stržen v roce 1927. Pamětní dům Franze Xavera Grubera v městečku Hochburg-Ach je historický dům, který se rodnému domu velmi podobá. Je zde mimo jiné klavír, na kterém Gruber hrával, a tkalcovský stav, na kterém pracoval. Historická hra "Hledání Tiché noci" je uváděna každoročně o adventu. Diváci se ponoří do Gruberova dětství, do tvrdého každodenního života v oněch dobách, uvědomí si touhu po míru v tehdejších válečných časech.

Cesta míru Franze Xavera Grubera s pěti zastávkami kolem Hochburgu chce posílit mírové poselství vánoční písně. Pět soch představuje kontinenty nesené andělskými křídly. Na nich si lze přečíst sloky písně a citáty z bible.

Mimochodem: betlém, před kterým v roce 1818 poprvé zazněla "Tichá noc", je k vidění v Muzeu Innviertler Volkskundehaus v Ried im Innkreis.

Tichá noc

Zpívá chlapecký sbor St. Florianer Sängerknaben

Chlapecký sbor St. Florianer Sängerknaben patří k nejstarším institucím hudebního života Horního Rakouska. Existuje od roku 1071, kdy augustiniánští kanovníci převzali klášter St. Florian.

V průběhu staletí vzešli ze sboru St. Florianer Sängerknaben významní hudebníci. Dnes je zřejmě nejznámější "Florianer" hudební skladatel Anton Bruckner.

Nahrávky sboru St. Florianer Sängerknaben jsou k dostání ve webovém obchodu sboru.

Webový obchod
Zastávka Asie na Cestě míru Franze Xavera Grubera v Hochburg-Ach v zimě se sochou ve tvaru kontinentu, dřevěný nástroj a informační tabule

Píseň na cestě kolem světa

Je krátce před Štědrým večerem v roce 1818. Varhany v kostele v Oberndorfu se opravují. Pomocný kněz Josef Mohr tedy předává svému varhaníkovi Franzi Xaveru Gruberovi, pocházejícímu z hornorakouského Innviertelu, báseň, kterou sám napsal. S úkolem zhudebnit strofy tak, aby se píseň dala zpívat s kytarou.

Varhanáři z Tyrolska si novou píseň odnesou domů a jejich rodáci ji rychle rozšíří. Nejprve v německy mluvících zemích, pak v Americe. A brzy se vydává na cestu z kontinentu na kontinent, jak názorně ukazuje Cesta míru Franze Xavera Grubera v Hochburg-Ach.

Dnes se zpívá Tichá noc po celém světě a je přeložena do více než 300 jazyků.